Władze Szanghaju po raz pierwszy od sześciu dni zgłosiły w piątek nowe zakażenia koronawirusem wykryte poza obszarami kwarantanny; w dzielnicy zaostrzono restrykcje. Nie ma jednak doniesień o planach przedłużenia lockdownu, który ma się skończyć 1 czerwca.
Zamieszkany przez ok. 25 mln ludzi Szanghaj, uznawany za najbogatsze miasto Chin, znajduje się w surowym lockdownie od przełomu marca i kwietnia.
Wprowadzono go w ramach stosowanej przez chiński rząd strategii „zero covid”, której celem jest całkowite wyeliminowanie koronawirusa – bez względu na koszty.
We wtorek władze Szanghaju ogłosiły osiągnięcie celu „zero covid w społeczności”, co oznacza, że infekcje wykrywano tylko wśród osób poddanych już kwarantannie.
POLECAMY: Ludzie w Szanghaju zamykani są w klatkach, aby nie wychodzili z domów
W piątek ponownie odnotowano jednak nowe przypadki „w społeczności”; zakażona jest trzyosobowa rodzina z należącej do Szanghaju miejscowości Xujing.
Pomimo nowych infekcji władze zapowiadają, że plan otwarcia w niedzielę parków na przedmieściach Szanghaju oraz wznowienia działalności czterech linii metra będzie utrzymany.
Według zapowiedzi urzędników lockdown powinien się skończyć do 1 czerwca.
W czasie lockdownu władze wielokrotnie informowały o rozluźnieniu restrykcji, ale wielu mieszkańców skarżyło się, że w praktyce nawet na osiedlach, które spełniały kryteria, wciąż zabraniano im wychodzenia na zewnątrz.
Pojawiały się też liczne doniesienia o niedoborach żywności, leków i braku dostępu do opieki medycznej.
Według agencji Reutera w ostatnich dniach władze zaczęły zezwalać większej liczbie ludzi na opuszczanie bloków, a wiele osiedli wydaje specjalne przepustki pozwalające od czasu do czasu na krótkie spacery lub wizyty w supermarketach.
Większość ludzi jednak wciąż jest zamknięta na osiedlach i musi zamawiać żywność przez internet lub polegać na paczkach dystrybuowanych przez rząd.
Przedłużony i stanowczo egzekwowany lockdown oraz problemy organizacyjne w bogatym, uznawanym za nowoczesne miasto Szanghaju zaskoczyły i oburzyły część chińskiego społeczeństwa.
POLECAMY: Pekin w ramach polityki ZERO COVID zamyka ponad 90 stacji metra
Krytyczne komentarze i wyrazy frustracji zamieszczane przez mieszkańców w internecie były usuwane przez cenzurę.
W najnowszej fali zakażeń wariantem koronawirusa Omikron w Szanghaju wykryto około 623 tys. infekcji, a oficjalny bilans zgonów wynosi 580, co oznacza odsetek przypadków śmiertelnych poniżej 0,1 proc. – podał dziennik „South China Morning Post”.