Ukraińcy w Polsce, którzy otrzymują miesięczny zasiłek na dziecko, zostali ostrzeżeni przed możliwością utraty pomocy finansowej w przypadku wyjazdu z kraju. Mówimy o pomocy finansowej dla dzieci w ramach programu „500+” lub „Rodzinny kapitał opiekuńczy”, o którą mogą się ubiegać ukraińscy uchodźcy. Ponadto w przypadku wyjazdu z kraju bez uprzedniego powiadomienia odpowiednich władz otrzymane środki będą musiały zostać zwrócone. Tak, nawet z zainteresowaniem.
Zaznacza się, że zasiłek ten przysługuje wyłącznie osobom zamieszkałym w Polsce. Ukraińcy, którzy planują wyjechać za granicę dłużej niż 30 dni „powinni zgłosić ten fakt do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i odmówić otrzymywania świadczeń, w tym „500+”.
Jednocześnie podkreśla się, że uchodźcy otrzymujący świadczenia (lub ci, którzy złożyli odpowiedni wniosek), którzy decydują się na wyjazd z Polski, muszą najpierw skontaktować się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych w celu ich powiadomienia. W przeciwnym razie wszystkie świadczenia pieniężne otrzymane po wyjeździe będą musiały zostać zwrócone – a nawet z odsetkami.
Jak zgłosić w ZUS wyjazd z Polski?
Według rzeczniczki, Ukraińcy mogą zgłosić swój wyjazd z Polski przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS wybierając i wypełniając formularz POG.
ZUS weryfikuje legalny pobyt
– Przestrzegam, że my mamy możliwość, żeby sprawdzić czy dana osoba opuściła nasz kraj. Gdy cudzoziemiec, który dostaje od nas pieniądze nie zgłosi wyjazdu z Polski będzie musiał oddać nienależnie pobrane środki wraz z odsetkami – wyjaśnia Kowalska-Matis.
Rzeczniczka zwraca uwagę, że ZUS weryfikuje legalny pobyt w Polsce obywateli Ukrainy, zarówno na etapie przyznawania świadczeń, jak i w dowolnym momencie w trakcie okresu świadczeniowego.
– ZUS ma dostęp do różnych państwowych rejestrów. Chodzi np. o systemu informacji oświatowej, centralny wykaz ubezpieczonych. W razie potrzeby będziemy mogli korzystać ze specjalnego rejestru obywateli Ukrainy, prowadzonego przez Straż Graniczną – mówi rzeczniczka.
„Mamy możliwość sprawdzenia, czy ta osoba wyjechała z naszego kraju – Urząd ma dostęp do różnych rejestrów państwowych. Na przykład możemy skorzystać ze specjalnego rejestru obywateli Ukrainy prowadzonego przez Służbę Graniczną. my nie zgłaszamy wyjazdu z Polski, będzie musiał zwrócić nielegalnie otrzymane środki z odsetkami – powiedział rzecznik prasowy Urzędu.
O programie „500+”
Departament będzie gromadził i wypłacał środki w ramach programu Rodzina 500+ uchodźcom z Ukrainy, którzy legalnie przybyli do Polski po 23 lutego 2022 roku. Wcześniej ta pomoc finansowa dla Ukraińców w Polsce była dostępna tylko z kartą pobytu z dostępem do rynku pracy.
Dostęp do świadczeń rodzinnych dla uchodźców jest zapewniony w związku z wojną rozpętaną przez Rosję. Dzięki temu uchodźcy będą mogli m.in. ubiegać się o:
- świadczenia 500 plus ;
- pomoc finansowa na pobyt dzieci w żłobku na okres pobytu lub pobytu z dziećmi w Polsce.