Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2022 r. wzrosły rok do roku (rdr) o 13,9 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 1,7 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny.
Wśród głównych powodów przyspieszenia inflacji w maju jest utrzymujący się duży wzrost cen energii i paliw, który w związku z wprowadzeniem przez UE częściowego embarga na to paliwo kopalniane z pewnością będą w najbliższych dniach szybować w górę. W konsekwencji droższy transport przełoży się na podwyżki cen towarów w sklepach.
Porównując obecne ceny nośników energii rdr były w maju wyższe o 31,4 proc., paliwa do prywatnych środków transportu podrożały o 35,4 proc.
Radykalnie przyspiesza także wzrost cen żywności. Według danych GUS żywność jest droższa o 13,5 proc. względem maja 2021 roku. GUS ponadto podała, że ceny żywności w maju wzrosły o❗❗❗1,3 proc. ❗❗❗
Na marginesie należy zadać sobie pytanie skąd GUS pozyskuje te dane, ponieważ każdy Polak, wchodząc do sklepu z powodu ciągłych powyżej, chwyta się za głowę i zastanawia się, jak gospodarować pieniędzmi, aby starczyło do „pierwszego”.
Posiedzenie RPP w dniu 8 czerwca
Najbliższe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej zaplanowano na 8 czerwca. Większość ekonomistów nie ma wątpliwości, że Rada zdecyduje się na kolejną, dziewiątą z rzędu podwyżkę, a opublikowane dziś dane GUS tylko wzmacniają to przekonanie. Otwarte jest natomiast pytanie, o ile wzrosną stopy procentowe.