Premier RP Mateusz Morawiecki wraz z ministrem Wspólnoty i Rozwoju Terytorialnego Ukrainy Oleksijem Czernyszowem otworzyli we wsi Borodzianka w obwodzie kijowskim jest pierwszym modułowym miastem dla osób wewnętrznie przesiedlonych.
„W tej chwili takie moduły są potrzebne społecznościom dla tych, których domy zostały zniszczone przez wroga. Oczywiście ta opcja jest tymczasowa. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego obecnie aktywnie pracuje nad średnio- i długoterminowymi możliwościami rozwiązywania potrzeb mieszkaniowych i przywracania zniszczonych zasobów mieszkaniowych na terytoriach okupowanych – podkreślił Ołeksij Czernyszow.
Szef Ministerstwa Rozwoju Regionalnego zauważył, że pierwszą osadą w obwodzie kijowskim, gdzie powstało miasto modułowe, była Borodyanka, ponieważ poniosła katastrofalne straty – częściowo lub całkowicie zniszczone w osadzie.
Dzięki temu w modułowym mieście czasowo zamieszkają 352 osoby, w tym kobiety, dzieci i osoby starsze, które po okupacji pozostały bez dachu nad głową.
Według Oleksiy Chernyshov ten rodzaj konstrukcji w pełni spełnia wymagania i specyfikę klimatu i jest wygodny do tymczasowego zakwaterowania obywateli o każdej porze roku.
„Następne miasta mają powstać w Buczy, Makarowie, Iwankowie i Gostomel obwodu kijowskiego, a także na przedmieściach Czernihowa” – podkreślił minister.
Minister podziękował także międzynarodowym partnerom i przyjaciołom, w szczególności Rządowi RP, który w tak trudnym dla Ukrainy czasie udziela wsparcia naszym uchodźcom i włącza się do rozmieszczenia przesiedleńców na Ukrainie.
Zauważ, że modułowe miasteczko składa się z 4 monobloków po 40 modułów każdy. Zawiera moduły mieszkalne i sanitarne (WC/prysznic), pralnie, jadalnie, gry i moduły administracyjne. Miasteczko posiada oświetlenie i ogrzewanie oraz jest w pełni umeblowane. Miasto to, podobnie jak poprzednie założone we Lwowie, zostało nieodpłatnie przekazane przez Rząd RP wraz z dostawą, montażem i meblami .
Według niego, pierwszą osadą w obwodzie kijowskim, gdzie powstało miasto modułowe, była wieś. Borodyanka właśnie dlatego, że poniosła znaczne straty w wyniku agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. W szczególności zniszczono częściowo lub całkowicie 552 budynki mieszkalne i 24 budynki mieszkalne, dwie szkoły i wszystkie budynki administracyjne.
Miasto, podobnie jak poprzednie we Lwowie, zostało nieodpłatnie przekazane rządowi polskiemu , łącznie z dostawą, montażem i meblami. „Następne miasta mają powstać w Buczy, Makarowie, Iwankowie i Gostomel w obwodzie kijowskim, a także na przedmieściach Czernihowa” – dodał Czernyszow.
W kwietniu br. przy udziale premiera RP Mateusza Morawieckiego zostało otwarte modułowe miasto we Lwowie przy ul. Ułasa Samczuka. Osiedliło się tam 250 mieszkańców.
Poinformowała o tym służba prasowa ukraińskiego ministerstwa.