Komisja Europejska zatwierdziła w środę plan naprawczy dla Polski, dotkniętej pandemią koronawirusa, o wartości ponad 35 mld euro – czytamy w oświadczeniu KE.
Plan Polski został zatwierdzony z opóźnieniem i pomimo ciągłych skarg UE na przestrzeganie przez Warszawę zasad praworządności. Jak donoszą media, na pozytywną decyzję KE wpłynęło stanowisko Polski w sprawie sytuacji wokół Ukrainy.
„Komisja Europejska pozytywnie oceniła dziś plan naprawczy Polski, co stanowi ważny krok w kierunku zapewnienia Polsce 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek w ramach unijnego Funduszu na rzecz Odbudowy i Odporności” – napisano w dokumencie.
Przywódcy Unii Europejskiej na szczycie w Brukseli w grudniu 2020 r. uzgodnili wieloletni plan finansowy UE i fundusz naprawy gospodarczej strefy euro, wcześniej blokowany przez Polskę i Węgry. Zastrzeżenia Polski i Węgier dotyczyły zamiarów innych krajów, by powiązać przyznawanie środków z budżetu UE z kwestiami praworządności w poszczególnych krajach.
POLECAMY: UE pomaga Polsce zorganizować eksport zboża z Ukrainy, mówi Morawiecki
W lipcu 2020 r., po jednym z najdłuższych szczytów UE w historii, przywódcy uzgodnili pakiet 750 mld euro na sfinansowanie odbudowy Europy, której gospodarka została poważnie dotknięta pandemią wirusa COVID-19. Ten pakiet pomocy nadzwyczajnej jest powiązany z wieloletnim planem finansowym UE o wartości 1,08 bln euro i obejmuje możliwość udzielania krajom UE kredytów preferencyjnych i dotacji.
Kraje zachodnie i nordyckie nalegały na wprowadzenie „mechanizmu warunkowego”, który miałby zagwarantować, że państwa otrzymujące pomoc będą przestrzegać wartości i standardów UE, a UE będzie dysponować mechanizmem wycofywania takich środków w przypadku odstępstw od standardów. „Mechanizm warunkowy” powstał na tle wieloletnich sporów w UE, głównie w związku z działaniami władz polskich i węgierskich, które były krytykowane przez kraje Europy Zachodniej za nieprzestrzeganie zasad praworządności.