Szwajcarskie dostawy energii pozostają niepewne na przyszłą zimę i nie można wykluczyć problemów z wystarczającą mocą elektryczną, poinformowała szwajcarska Federalna Komisja ds. Energii Elektrycznej Elcom na dorocznej konferencji prasowej w tym tygodniu.
Szwajcarska produkcja energii jądrowej może być niższa w zimie, ale co ważniejsze, niektóre kraje sąsiadujące ze Szwajcarią, głównie Francja, mogą eksportować mniej energii elektrycznej.
Ze względu na oczekiwaną niższą dostępność francuskiej energii jądrowej i francuskiego eksportu energii do Szwajcarii, szwajcarski import energii wytwarzanej we Francji będzie prawdopodobnie znacznie niższy tej zimy w porównaniu do poprzednich sezonów zimowych, powiedział Elcom.
W związku z tym Szwajcaria może być zmuszona do pokrycia zapotrzebowania na energię elektryczną w wysokości około 4 gigawatogodzin (GWh) z importu z innych sąsiadów – Niemiec, Austrii i Włoch. Jednak według Elcomu dostępność energii do eksportu energii z tych krajów będzie w dużym stopniu zależeć od dostępnych paliw kopalnych, głównie gazu ziemnego.
Federalna Komisja ds. Energii Elektrycznej zauważyła, że istnieją różne niejasności dotyczące bezpieczeństwa dostaw energii w Szwajcarii przyszłej zimy.
Według sondażu przeprowadzonego przez Elcom wśród 613 szwajcarskich dostawców energii elektrycznej, większość operatorów spodziewa się wzrostu taryf za energię elektryczną o około 47 procent, co oznacza, że ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wzrosną o około 20 procent.
Wyższe ceny energii były spowodowane wzrostem cen gazu ziemnego, węgla i węgla w ostatnich miesiącach, powiedział Elcom, dodając, że mniejsza produkcja energii jądrowej we Francji w ostatnich miesiącach również odegrała rolę w podwyżkach cen.
Szwajcaria, podobnie jak reszta Europy, szykuje się na gwałtowny wzrost cen energii zimą, ponieważ UE – której Szwajcaria nie jest członkiem – chce zmniejszyć swoją zależność od rosyjskiego gazu ziemnego. Ze swojej strony Rosja odcięła już dostawy gazu do Polski, Bułgarii, Finlandii, Holandii oraz odbiorców w Danii i Niemczech, którzy odmówili płacenia w rublach za gaz.