Według sondażu IBRIS dla „Rp” – Polacy uważają, że 500+ powinno być waloryzowane. Zdaniem większości ankietowanych, waloryzacja taka powinna być równa wskaźnikowi inflacji i odbywać się co roku.
Na pytanie o to, czy świadczenie 500 plus powinno podlegać corocznej waloryzacji, odpowiedzi „zdecydowanie tak” udzieliło 30,1 proc. ankietowanych, a kolejne 30 proc. odpowiedziało „raczej tak”. Zaledwie 20,9 proc. ankietowanych „zdecydowanie nie chce” waloryzacji, a 12,8 proc. „raczej nie chce”. Zdania nie ma tylko 6,2 proc. respondentów.
„Za waloryzacją są nie tylko wyborcy PiS (78 proc.), ale również PSL (aż 80 proc.), Konfederacji (59 proc.), Koalicji Obywatelskiej (42 proc.), a najmniej licznie za podwyżką opowiadają się wyborcy Lewicy (28 proc.)” – przekazała „Rp”.
To, że waloryzacji świadczenia chce nie tylko większość wyborców PiS, ale również duża część opozycji, pokazuje, że program zdobył powszechną akceptację społeczną – komentuje Marcin Duma, prezes IBRiS, w rozmowie z dziennikiem.
Waloryzacja 500 plus. Czy świadczenie wzrośnie?
W ubiegłym tygodniu pojawiły się informacje, że PiS podniesie wysokość świadczenia do 700 zł na dziecko, nie doszło jednak do tego, a politycy zaczęli dementować doniesienia.
Nie ma takich planów. 500+ pozostaje – przekazał w Polsat News wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed. Zaznaczył, że oprócz programu Rodzina 500+ są jeszcze inne formy wspierania rodzin. Wskazał w tym kontekście m.in. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy i wyprawkę szkolną.
Wątpliwości w tej sprawie nie pozostawia Ministerstwo Finansów. – Nie rozmawiamy o waloryzacji 500 plus czy wprowadzeniu 14. emerytury na stałe, nie ma takich planów – powiedziała Magdalena Rzeczkowska, szefowa resortu, w wywiadzie dla „DGP” w środę.
Dopytywany, czy w rządzie trwa dyskusja o podniesieniu wysokości świadczenia, wiceminister odparł: W tej chwili nie ma takiej dyskusji.
Sondaż IBRiS został przeprowadzony w dniach 3–4 czerwca 2022 r. na 1000-osobowej grupie respondentów.
sc:rp