Austriacki rząd zdecydował się wykorzystać energię węglową do produkcji energii elektrycznej na wypadek, gdyby ograniczenie dostaw rosyjskiego gazu spowodowało kryzys energetyczny w kraju.
„Rząd federalny i grupa energetyczna VERBUND zgodziły się na przekształcenie zamkniętej obecnie elektrociepłowni w Mellach (Styria), aby w sytuacji awaryjnej mogła ponownie wytwarzać energię elektryczną z węgla (nie z gazu)” – kanclerz Karl Biuro Nehammera powiedział w oświadczeniu, zgodnie z Reuters.
Mellach była ostatnią elektrownią węglową w Austrii. Został przekształcony w gazownię i postawiony w stan gotowości w 2020 roku.
Obecnie magazyny gazu w Austrii są wypełnione w 39 procentach. Ta liczba musi wzrosnąć do 80 procent do października 2022 r., aby kraj był gotowy na sezon grzewczy. Najważniejszą rzeczą w tej chwili jest upewnienie się, że „ostre zapotrzebowanie na gaz” zostanie zaspokojone i stworzone zostaną „dostawy gazu na zimę”, powiedział kanclerz, według The Local.
Operator elektrowni szacuje, że wprowadzenie niezbędnych zmian w elektrowni Mellach i zakup odpowiedniej ilości węgla potrzebnego do spalania zajmie trochę czasu. Rząd planuje uruchomić fabrykę w Mellach w ciągu kilku miesięcy, poinformowało Ministerstwo Energii lokalnemu sklepowi Der Standard.
Decyzja austriackiego rządu pojawia się, gdy Moskwa dostarcza tylko połowę obiecanego gazu. Kontrolowana przez państwo rosyjska firma energetyczna Gazprom poinformowała niedawno austriacką spółkę energetyczną OMV, że otrzyma „zmniejszone wolumeny dostaw”, poinformowała firma AFP.
Obecnie nie ma obaw o dostawy, ponieważ utracony wolumen można „zastąpić wolumenami magazynowymi”, a także „wolumenami z rynku spot”, stwierdził OMV.
Austria otrzymuje 80 procent swojego gazu z Moskwy. W maju rząd Austrii przedstawił plan awaryjny, który zostanie uruchomiony w przypadku odcięcia przez Rosję dostaw gazu.
W perspektywie krótkoterminowej plan koncentruje się na poszerzeniu istniejących powiązań dostaw gazu z Austrii z Norwegią, a także na otwarciu rozmów z firmami w Katarze i Korei Północnej. Długofalowe działania polegają na wykorzystaniu gazu nierosyjskiego do zwiększenia strategicznych rezerw gazu o 7,4 terawatogodzin (TWh) do 20 TWh.
Niemcy zdecydowały się również na uruchomienie swojej elektrowni węglowej, aby zmniejszyć zależność od rosyjskiego gazu. 14 czerwca Gazprom ogłosił, że ograniczy przepływy gazu ziemnego do Niemiec gazociągiem Nord Stream o około 60 proc.
19 czerwca niemieckie ministerstwo gospodarki poinformowało, że nieczynne elektrownie węglowe są modernizowane, aby wkrótce mogły zacząć wytwarzać prąd. Przepisy nadzwyczajne pozwolą na wykorzystanie węgla do produkcji energii elektrycznej przez ograniczony czas do marca 2024 roku.
Decyzja Niemiec o wykorzystaniu elektrowni węglowych ma miejsce, mimo że w 2020 r. Niemcy uchwaliły ustawę o stopniowym wycofywaniu węgla do 2038 r.