Lekarze i naukowcy zaobserwowali wzrost liczby reaktywacji wirusa ospy wietrznej, znanego jako wirus varicella-zoster (VZV), po podaniu zastrzyków COVID-19.
Wirus ospy wietrznej jest jednym z ośmiu znanych wirusów opryszczki, którymi zarażają się ludzie. Po przechorowaniu i wyleczeniu ospy wietrznej wirus nigdy nie opuszcza organizmu, lecz pozostaje uśpiony w układzie nerwowym przez wiele lat, aż do momentu reaktywacji w postaci półpaśca lub półpaśca.
Federalne władze sanitarne twierdzą, że nie ma związku między wstrzyknięciami szczepionki COVID-19 a wystąpieniem ospy wietrznej, ale badania wykazują, że u osób, które otrzymały szczepionkę, częstość występowania ospy wietrznej jest wyższa.
Izrael był jednym z pierwszych krajów, które opublikowały serię przypadków sześciu kobiet (z 491 uczestników) z zaburzeniami autoimmunologicznymi, u których wystąpiła ospa wietrzna od 3 do 14 dni po otrzymaniu pierwszej lub drugiej dawki szczepionki Pfizer COVID-19. U żadnej z 99 uczestniczek w grupie kontrolnej nie wystąpiła ospa wietrzna. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Rheumatology w kwietniu 2021 roku.
„Ospa wietrzna nie pojawia się często po podaniu innych rodzajów szczepionek” – napisali badacze. „Uważaliśmy jednak, że może istnieć związek między szczepionką COVID-19 a pojawieniem się ospy wietrznej”.
„Jednym z powodów jest krótkie opóźnienie początku choroby po szczepieniu. Innym powodem jest to, że ci trzej pacjenci byli immunokompetentni” – dodali.
W największym z dotychczasowych badań, opartym na rzeczywistych danych (pdf) dotyczących ponad dwóch milionów pacjentów, stwierdzono, że częstość występowania gontyny była większa wśród osób zaszczepionych (które otrzymały szczepionkę COVID-19 w ciągu 60 dni) niż w kohorcie osób nieszczepionych, u których rozpoznano gontynę w ciągu 60 dni od wizyty w gabinecie lekarskim z jakiegokolwiek innego powodu.
Według badaczy ryzyko zachorowania na gontynę wyniosło 0,20 procent w grupie zaszczepionej i 0,11 procent w grupie nieszczepionej, a „różnica była wysoce istotna statystycznie”.
„Reaktywacja wirusa varicella-zoster wydaje się być potencjalnym ADR [adverse drug reaction] szczepionki COVID-19, przynajmniej w przypadku preparatów opartych na mRNA LNP” – napisali autorzy, dodając, że „szczepienie przeciwko COVID-19 wydaje się potencjalnie zwiększać ryzyko wystąpienia HZ [herpes zoster]”.
Dr Richard Urso, okulista i specjalista w dziedzinie projektowania i leczenia leków, powiedział w kwietniu 2022 r. w programie „American Thought Leaders” telewizji EpochTV, że spośród trzech do pięciu pacjentów, których widzi tygodniowo z długim czasem trwania COVID lub problemami po otrzymaniu zastrzyku COVID-19, „u ogromnej liczby z nich dochodzi do reaktywacji wirusa Epsteina-Barr, herpes simplex, herpes zoster, CMV”.
Niezależnie od wzrostu liczby doniesień o zachorowaniach na gonty po wprowadzeniu na rynek zastrzyków COVID-19, Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) twierdzi, że nie wykryła żadnego sygnału bezpieczeństwa pomiędzy tymi dwoma szczepionkami.
„FDA nie zaobserwowała sygnału o bezpieczeństwie w odniesieniu do półpaśca po podaniu zatwierdzonych lub dopuszczonych do obrotu szczepionek COVID-19” – powiedziała Abby Capobianco, rzecznik prasowy FDA, w zeszłym miesiącu za pośrednictwem poczty elektronicznej The Epoch Times, dodając, że agencja „będzie nadal ściśle monitorować bezpieczeństwo tych szczepionek”.
Rzecznik CDC Scott Pauley powiedział, że wszelkie działania niepożądane występujące po otrzymaniu szczepionki COVID-19 są tymczasowe i stanowią pozytywny znak, że szczepionka działa.
„Niektórzy ludzie odczuwają skutki uboczne szczepionki, które są normalnym znakiem, że ich organizm buduje ochronę” – napisał Pauley w e-mailu do The Epoch Times. „Te skutki uboczne mogą wpływać na zdolność do wykonywania codziennych czynności, ale powinny ustąpić po kilku dniach. U niektórych osób nie występują żadne skutki uboczne, a reakcje alergiczne są rzadkie.”
Półpasiec jest wymieniony jako jedno z 1291 zdarzeń niepożądanych o szczególnym znaczeniu w dokumencie bezpieczeństwa firmy Pfizer ( pdf ) wydanym przez FDA w marcu 2022 r.
Według dr Jesse Santiano, lekarza na pogotowiu internista.
„Schorzenia na liście nie oznaczają, że szczepionka Pfizer COVID-19 powoduje to wszystko” – powiedział Santiano 11 maja. „To dlatego, że nie mamy wystarczających danych, aby wyciągnąć taki wniosek, przynajmniej jeszcze nie”.
Lista schorzeń nie dotyczy wyłącznie firmy Pfizer, ale wszystkich szczepionek COVID-19 podawanych na całym świecie. Każdy, kto otrzymał szczepionkę COVID-19, a następnie zdiagnozowano u niego schorzenie z listy – czy to kilka miesięcy, czy lat po szczepieniu – powinien zgłosić się do producenta szczepionki lub systemu zgłaszania niepożądanych zdarzeń poszczepiennych (VAERS).
Najwcześniejsze zgłoszenia do VAERS o osobach, u których wystąpiła bolesna wysypka po przyjęciu szczepionki COVID-19, pojawiły się w grudniu 2020 roku. Według najnowszych danych VAERS z 10 czerwca 2022 r. w bazie danych znajdowało się 1,301 mln zgłoszeń dotyczących szczepionki COVID-19, z czego 13 887 przypadków dotyczyło półpaśca.
Dla porównania, wyszukiwanie szczepionek przeciwko półpaścowi i grypie lub szczepionki przeciwko półpaścowi dało wynik odpowiednio 1 127 zdarzeń w ciągu ostatnich trzech dekad i ponad 18 000 zdarzeń w ciągu ponad 15 lat.