Prezydent Sri Lanki Goatabaya Rajapaksa utknął we wtorek we własnym kraju, gdy personel lotniska uniemożliwił jego ucieczkę za granicę – przekazały oficjalne źródła, cytowane przez AFP.
73-letni Rajapaksa obiecał zrezygnować z urzędu w środę, a tym samym otworzyć drogę do „pokojowego przekazania władzy” w następstwie protestów obywateli, którzy oskarżają prezydenta o doprowadzenie do bezprecedensowego kryzysu gospodarczego w kraju.
Nieudana ucieczka
Po opuszczeniu pałacu prezydent zamierzał udać się do Dubaju – przekazały oficjalne źródła. Jak skomentowała AFP, Rajapaksa jest chroniony immunitetem, ale możliwe, że zamierza opuścić kraj przed rezygnacją z urzędu, aby uniknąć możliwości zatrzymania, gdy immunitet przestanie obowiązywać.
Personel lotniska odmówił udania się do strefy VIP, w której przebywał prezydent, aby podbić jego paszport, podczas gdy on nie zamierzał przemieścić się do publicznie dostępnych części lotniska z obawy przed przebywającymi na jego terenie rozzłoszczonymi obywatelami.
Prezydent wraz z pierwszą damą spędzili noc w bazie wojskowej znajdującej się niedaleko lotniska. Młodszemu bratu prezydenta, Basilowi, który zrezygnował ze stanowiska ministra finansów w kwietniu, także nie udało się jak dotąd opuścić kraju.
Oficjalne źródła podały, że w rezydencji prezydenta pozostawiono walizkę pełną dokumentów wraz z ok. 18 mln rupii (1 mln zł) w gotówce, które obecnie znajdują się pod opieką sądu w Kolombo. W tym momencie nie jest znane miejsce pobytu prezydenta, jednak pozostaje on naczelnym dowódcą sił zbrojnych, dopóki nie złoży urzędu.
Sri Lanka. Prezydent zapowiada dymisję; podpalono rezydencję premiera
Prezydent Sri Lanki Gotabaya Rajapaksa zamierza ustąpić z urzędu w najbliższą środę 13 lipca — poinformował w sobotę przewodniczący parlamentu. Tego dnia tłum antyrządowych demonstrantów, domagających się rezygnacji szefa państwa, wdarł się do jego rezydencji. Później protestujący wtargnęli też do posiadłości premiera Ranila Wickremesinghe i ją podpalili.
„Decyzja (prezydenta) o ustąpieniu 13 lipca została podjęta w celu zapewnienia pokojowego przekazania władzy. Dlatego zwracam się do społeczeństwa o poszanowanie prawa i zachowanie spokoju” — powiedział przewodniczący parlamentu Mahinda Yapa Abeywardana.
Kryzys na Sri Lance
22-milionowa wyspa boryka się z poważnym niedoborem walutowym, który ograniczył import paliw, żywności i leków, pogrążając Sri Lankę w największym od odzyskania przez nią niepodległości w 1948 roku kryzysie gospodarczym.
Inflacja obecnie wynosi niemal 55 proc. Większość społeczeństwa za taką sytuację obwinia prezydenta Rajapaksę, przeciwko któremu od marca odbywały się pokojowe demonstracje.