Irlandia zawiesiła ruch bezwizowy dla większości Europy, aby zrobić miejsce dla Ukraińców.
Irlandzki rząd podjął decyzję w poniedziałek wieczorem po tym, jak krajowi, który przyjął już ponad 43 tys. Ukraińców, zabrakło miejsc dla nowo przybyłych Ukraińców, ponieważ zostali zabrani przez uchodźców z innych krajów.
W efekcie setki Ukraińców, głównie kobiet i dzieci, którzy są w Irlandii od czwartku, zostali zmuszeni do spędzenia nocy na podłodze opuszczonego budynku na lotnisku w Dublinie, a od wtorku będą tymczasowo zakwaterowani w mieście namiotowym. zbudowany przez armię irlandzką na północ od stolicy Irlandii.
Dublin powiązał te problemy z nieoczekiwanie silnym napływem uchodźców spoza Ukrainy przybywających z innych krajów europejskich, przy czym obecne liczby obecnie podwajają poziom sprzed pandemii.
Rząd przytoczył groźby Wielkiej Brytanii dotyczące deportacji nowo przybyłych osób ubiegających się o azyl do Rwandy jako jeden z czynników skłaniających większą liczbę osób do przeniesienia się do Irlandii. Jego decyzja nie wpłynie jednak na przepływ uchodźców z Wielkiej Brytanii.
Decyzją rządu zawieszono na 12 miesięcy bezwizowy wjazd dla uchodźców z 20 krajów: Belgii, Czech, Danii, Finlandii, Niemiec, Węgier, Islandii, Włoch, Liechtensteinu, Luksemburga, Malty, Holandii, Norwegii, Polski, Portugalii, Rumunia. Szwecja i Szwajcaria.
Wszystkie z nich, podobnie jak Irlandia, są sygnatariuszami Porozumienia Rady Europy o zniesieniu wiz dla uchodźców, paktu z 1960 r., który umożliwia osobom poszukującym ochrony uchodźców w kraju sygnatariusza podróżowanie do innych krajów sygnatariuszy przez okres do trzech miesięcy bez wiz
Umowa daje uczestnikom możliwość zawieszenia jej obowiązywania. Po raz pierwszy Irlandia podjęła taki krok.
Minister spraw zagranicznych Simon Coveney podkreślił, że ta zmiana „pomoże chronić Ukraińców i przedstawicieli innych narodowości uciekających przed konfliktami, gdyż zmniejszy liczbę nadużyć tego systemu”.