We wtorek ukraiński rząd zwrócił się do Waszyngtonu o udostępnienie Kijowowi programu „leasingu” na import gazu ziemnego z USA, aby zapewnić Ukrainie wystarczającą ilość gazu do ogrzewania tej zimy, wskazał premier Denis Szmyhal.
Pomysł polega na tym, aby Stany Zjednoczone dostarczały gaz na Ukrainę i pobierały zapłatę w późniejszym czasie, podobnie jak w programie lend-lease z czasów II wojny światowej, który został wznowiony w tym roku, aby ułatwić pomoc wojskową dla Ukrainy.
„Przygotowania do najtrudniejszej zimy w naszej historii trwają, a w tym przygotowaniu szukamy wszystkich możliwych narzędzi, aby być gotowym na każdy scenariusz” – napisał Szmyhal na Telegramie.
Zgodnie z polityką zagraniczną, jedną z propozycji wysuniętych przez ukraińskich urzędników byłoby, aby Stany Zjednoczone dostarczyły Ukrainie 6 miliardów metrów sześciennych skroplonego gazu ziemnego (LNG) bez pobierania płatności przez dwa lata . Stany Zjednoczone miałyby dostarczać LNG do terminali w Europie, skąd rurociągiem będzie przesyłany na Ukrainę.
Jurij Witrenko, prezes ukraińskiego państwowego koncernu gazowego Naftohaz, omawiał w Waszyngtonie na początku tego miesiąca propozycję leasingu. „Byli zaskoczeni, słysząc taki pomysł, ale został dobrze przyjęty ” – powiedział Vitrenko.
Szacuje się, że 6 miliardów metrów sześciennych LNG kosztowałoby około 8 miliardów dolarów . Do tej pory Stany Zjednoczone zezwoliły na wydanie 54 miliardów dolarów na wojnę na Ukrainie, z czego ponad połowę przeznaczono na pomoc wojskową. Ale oczekuje się, że Stany Zjednoczone wydadzą więcej, ponieważ obecne finansowanie ma trwać tylko do 30 września.
Tymczasem Bloomberg recenzuje rosyjskiego giganta energetycznego Gazpromu, który drastycznie ogranicza dostawy gazu ziemnego od połowy czerwca i do tego tygodnia, „Moskwa prawdopodobnie ograniczy dostawy gazu do Europy tak długo, jak trwa impas o Ukrainę, zwiększając presję na UE w związku z jej twarde stanowisko wobec rosyjskiej inwazji, według ludzi zaznajomionych z myśleniem przywódców w Moskwie”. Raport zauważa: „Odejścia brytyjskich i włoskich premierów Borisa Johnsona i Mario Draghiego podkreślają potencjał zmiany polityki”.