Dziewięć osób zatrzymanych, w tym dwóch funkcjonariuszy. To efekt interwencji policjantów z Centralnego Biura Śledczego Policji pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Poznaniu. Rozbito gang zajmujący się nielegalnym pozyskiwaniem i obrotem leków.
Sprawa zaczęła się, gdy policjanci z Zarządu w Poznaniu Centralnego Biura Śledczego Policji rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, której członkowie zajmowali się nielegalnym obrotem różnego rodzaju lekami. O sprawie pisaliśmy w materiale pt.: „Międzynarodowe uderzenie w nielegalny obrót podrabianymi lekami”. Wówczas śledczy odkryli, że rozbita grupa współpracowała z innym gangiem, którego członkowie pozyskiwali i wprowadzali do obrotu lekarstwa, których obrót jest ściśle kontrolowany, a w przypadku niektórych medykamentów nawet zabroniony w naszym kraju.
Biuro prasowe CBŚP przyznaje, że funkcjonariusze podejrzewali, że w działalność grupy może być zamieszanych dwoje policjantów, dlatego rozpoczęto współpracę z policjantami z Wydziału w Poznaniu Biura Spraw Wewnętrznych Policji. Współpracę nawiązano również z Głównym Inspektoratem Farmaceutycznym.
„Policjanci CBŚP, BSWP i prokuratorzy z Prokuratury Regionalnej w Poznaniu pracowali nad sprawą ustalając członków zorganizowanej grupy przestępczej, sposób ich działania, miejsca przechowywania produktów leczniczych oraz źródła ich pochodzenia, a także sposobów legalizacji pieniędzy pochodzących z przestępczej działalności” – przekazało biuro prasowe CBŚP.
Prokuratorzy wskazali, że grupa działała co najmniej od stycznia 2020 roku. – Jej członkowie zajmowali się wprowadzaniem do obrotu poza siecią aptek, bez wymaganego zezwolenia, znacznych ilości produktów farmaceutycznych niewiadomego pochodzenia, w tym substancji o działaniu psychotropowym – wyjaśniła PK.
– W postępowaniu ustalono, że członkowie grupy fałszowali recepty na leki, które następnie za pośrednictwem współpracujących z grupą aptek były realizowane bez wiedzy osób, na które je wystawiono. Następnie leki były sprzedawane po znacznie wyższej cenie na czarnym rynku – przekazała PK.
– Wśród pozyskanych w ten sposób produktów były leki przeciwbólowe, przeciwpsychotyczne, przeciwlękowe, stymulujące OUN, nasenne, a także ujęte w obwieszczeniu Ministra Zdrowia w sprawie wykazu produktów leczniczych zagrożonych brakiem dostępności na terenie Polski. Z dotychczas zgromadzonego materiału dowodowego wynika, że przestępcy pozyskali ponad 730 kg leków o czarnorynkowej wartości ponad 2 mln 600 tys. złotych – poinformowała PK.
Za zarzucane czyny może im grozić do 15 lat więzienia.