Ponadprzeciętne temperatury w całych Niemczech popychają ceny energii do nowych rekordów, ponieważ zakłady energetyczne zmniejszają produkcję energii elektrycznej w Europie Zachodniej w czasie najgorszego kryzysu energetycznego od dziesięcioleci.
Krajowy prognostyk Deutscher Wetterdienst przewidywał, że fala upałów utrzyma się do połowy sierpnia. Modele pogodowe pokazują, że maksymalne temperatury podskoczą do poziomu z połowy lipca prawie 95 stopni Fahrenheita do 14 sierpnia, a wkrótce potem spadną do niskich/średnich lat 70.
Zbieg czynników popycha niemieckie ceny energii elektrycznej do nowych rekordów. Pierwszym z nich są rosnące koszty importowanej energii jądrowej z Francji i Szwajcarii. Przedsiębiorstwa energetyczne w obu krajach informują, że produkcja energii jądrowej została zmniejszona w ostatnich tygodniach z różnych powodów, z których niektóre są związane z ciepłem (czytaj: tutaj ). W kraju, niemiecki Uniper SE, największy zakład energetyczny w kraju, ostrzegł , że dolny poziom Renu sprawia, że odbieranie dostaw węgla za pośrednictwem barek w celu napędzania elektrowni węglowych jest trudniejsze.
Zmniejszona produkcja energii powoduje zacieśnienie europejskich rynków energii, które spowodowały, że niemieckie ceny energii elektrycznej na przyszły rok osiągnęły nowy rekordowy poziom 413 euro za megawatogodzinę na Europejskiej Giełdzie Energii w piątek.
Ekstremalne ciepło i ograniczenie wytwarzania energii pojawiają się, gdy Europa cierpi z powodu najgorszego od dziesięcioleci kryzysu energetycznego dzięki sankcjom Zachodu wobec Rosji, które zmniejszyły przepustowość gazociągu Nord Stream 1 prowadzącego gaz ziemny do kontynentu do zaledwie 20%. Zmusiło to niektóre niemieckie zakłady energetyczne do przestawienia produkcji z NatGas na wytwarzanie węgla, oleju napędowego i oleju opałowego – powodując kolejny kryzys w tym tygodniu: austriacka firma naftowo-gazowa OMV AG wstrzymała dostawy ropy naftowej z magazynów w Niemczech w związku z „biegiem” na dostawach.
Konsekwencje kryzysu energetycznego oznaczają jedynie dalszy wzrost rachunków za energię elektryczną.
Klienci niemieckiego EnBW zobaczą średnio 31,1% wzrost rachunków za energię elektryczną od 1 października ze względu na naciski mediów na rosnące koszty energii dla użytkowników końcowych, powiedział Reuters.
Rosnące ceny energii przyczyniły się do wzrostu inflacji w największej gospodarce Europy do 8,5% w lipcu. Kanclerz Olaf Scholz przedstawił plan wsparcia gospodarstw domowych o niskich dochodach, obciążonych wysokimi cenami energii.
… a jeszcze nie ma zimy, bo niektórzy uważają, że kryzys energetyczny w Niemczech i na całym kontynencie będzie się nasilał z powodu braku dostaw energii.