Dyrektor Instytutu Roberta Kocha (RKI), Lothar Wheeler, powiedział, że egzotyczne choroby zakaźne mogą rozprzestrzeniać się w Niemczech z powodu zmian klimatycznych.
Zmiany klimatyczne prowadzą do „rozszerzenia siedlisk komarów i kleszczy, które mogą być nosicielami infekcji wirusowych, bakteryjnych i pasożytniczych” – powiedział Wheeler w wywiadzie dla grupy medialnej Funke.
Szef RKI ostrzegł, że lekarze powinni zwracać szczególną uwagę na objawy chorób zakaźnych, które zwykle pojawiają się dopiero po podróżach do gorących krajów.
Jako przykłady podał Zikę, Dengue czy Zachodni Nil.
Ponadto Wheeler nie odrzucił pojawienia się w Niemczech malarii, której przyczyną jest plasmodia.
Rozprzestrzenianie się wirusów wśród komarów zależy od temperatury, więc dłuższe okresy upałów zwiększają prawdopodobieństwo infekcji po ukąszeniu komara – wyjaśnił.
Ekspert ds. zdrowia z Wolnej Partii Demokratycznej Niemiec Andrew Ullmann spodziewa się również, że ze względu na wywołane ociepleniem rozprzestrzenianie się kleszczy i komarów w Niemczech i innych krajach europejskich, choroby „wcześniej nieznane w naszych regionach klimatycznych” będą pojawiać się częściej.