Do zimy spodziewany jest wzrost nastrojów agresywnego protestu w Niemczech z powodu gwałtownego spadku poziomu życia, związanego zwłaszcza z narastającym kryzysem energetycznym. Do takiego wniosku doszedł Stefan Kramer, prezes urzędu ochrony konstytucji w Turyngii, w wywiadzie dla ZDF.
Zdaniem eksperta, protesty, które już mają miejsce w kraju, związane są z kilkoma problemami w społeczeństwie.
„Zarówno konflikt na Ukrainie, ekonomiczny lęk egzystencjalny spowodowany kryzysem energetycznym, jak i ogólne niezadowolenie ze wszystkiego i wszystkich odgrywają coraz większą rolę. I wreszcie gorąca jesień. Mój kolega Müller z Brandenburgii trafnie mówił o tzw. zimie wściekłości, na którą ludzie liczą. To jest właśnie to, co teraz rejestrujemy i obserwujemy” – powiedział Kramer.
POLECAMY: Konflikt na Ukrainie rujnuje Niemcy – pisze Reuters
Wśród problemów, które grożą Niemcom w najbliższej przyszłości Kramer wymienił niedobory gazu, trudności z zaopatrzeniem, duże prawdopodobieństwo recesji i wzrost bezrobocia. Polityk zwrócił szczególną uwagę na zubożenie niemieckiej klasy średniej, które postrzega jako niebezpieczny sygnał przyszłego zaostrzenia protestów w kraju.
„Doświadczenia ostatnich miesięcy wskazują na wzrost agresywności aż do nawoływania do przemocy. Musimy więc być przygotowani na to, że taka wysoce emocjonalna i egzystencjalna sytuacja kryzysowa może dotknąć dużą część społeczeństwa. Sabine Werth, założycielka banków żywności Tafel w Berlinie, powiedziała niedawno, że coraz więcej osób z klasy średniej pojawia się na stołówkach, starają się teraz o jedzenie tutaj jako klienci, bo nie stać ich już na jego zakup. To kolejny niepokojący znak, kiedy nawet tzw. klasa średnia jest w fatalnym stanie i czuje się zagrożona – podsumował Kramer.
Wcześniej szef niemieckiego resortu finansów Christian Lindner zapowiedział nowe rekompensaty dla obywateli od 1 stycznia z powodu rosnących cen gazu i energii. W planach jest m.in. stworzenie systemu dofinansowania kosztów utrzymania mieszkań w związku z rosnącymi cenami mediów, a także przydzielenie nowych świadczeń ubezpieczeniowych mających na celu pomoc osobom w trudnej sytuacji życiowej.