Cinema City – jedna z najpopularniejszych sieci kin w Polsce, należy do firmy Cineworld. Brytyjski konglomerat od czasu pandemii COVID-19 odnotował ogromne straty i wkrótce ogłosi upadłość. Co stanie się z polskimi placówkami?
4,8 miliarda dolarów – tyle wynosi dług Cineworld – właściciela multipleksu Cinema City. Firma wkrótce ogłosi upadłość. Co stanie się z polskimi oddziałami sieci kin?
Cinema City: upadłość właściciela sieci kin
Pandemia koronawirusa uderzyła mocno w globalną gospodarkę. Są jednak jej odnogi, które odczuły skutki COVID-19 najbardziej. Wśród nich znalazła się branża filmowa, która z powodu światowej epidemii stała przez wiele miesięcy w miejscu, nie tyle nie przynosząc zysków, ile generując straty. I nie chodzi jedynie o wytwórnie filmowe, ale przede wszystkim kina, które w wielu krajach świata stały miesiącami puste.
Cineworld, druga co do wielkości sieć kin na świecie, przygotowuje się do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości po tym, jak nie odnotowała wystarczająco szybkiego ożywienia w ruchu kinowym od czasu zakończenia pandemii. Spowodowało to mocną przecenę akcji spółki.
Szefowie Cineworld podjęli decyzję po tym, jak zauważyli brak pożądanego wzrostu przychodów. Ogłoszenie upadłości spowodowało spadek cen akcji firmy. Jej wartość rynkowa spadła o ponad połowę, czyli do poziomu poniżej 50 mln funtów. Obecnie wdrażany będzie projekt ratunkowy Cineworld. W tej sprawie trwają rozmowy z interesariuszami. Przed pandemią konglomerat wyceniano na 4,4 miliarda dolarów. Związki zawodowe zrzeszające pracowników Cineworld nie kryją niepokoju. Dopiero co firma wróciła do normalnego funkcjonowania, a już wisi nad nią widmo zwolnień.
Niestety koniec pandemii nie był końcem kłopotów Cineworld. Firma podała, że liczba klientów po COVID-19 była niższa niż oczekiwano. Miano nadzieję, że hity takie jak „Top Gun: Maverick” i „Thor: Miłość i grom” przyciągną publiczność z powrotem po ograniczeniach związanych z pandemią. Jednak tak się nie stało i pomimo stopniowego ożywienia popytu od ponownego otwarcia kin w kwietniu 2021 r. ostatnie poziomy sprzedaży biletów były poniżej oczekiwań.
Cineworld ma 9189 ekranów w ponad 750 kinach. Działa w 10 krajach, w tym w Polsce, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Izraelu, zatrudnia ponad 28 tys. osób.
Cineworld: ciągłe straty właściciela Cinema City
Negatywnie na zyski nie tylko Cineworld, ale również innych firm wpływa też coraz większa popularność platform streamingowych, na których można oglądać kinowe nowości kilka miesięcy po premierze. W czasie pandemii wiele serwisów zdecydowało się również na jednoczesne wypuszczenie nowych filmów w kinach i na platformach.