Niemiecki gabinet przedstawił nowy pakiet środków oszczędzania energii dla obywateli i przedsiębiorstw, środków, które powinny zapobiec „energetycznym sytuacjom kryzysowym” „tej i następnej zimy” – powiedział rzecznik niemieckiego rządu Steffen Hebestreit na briefingu w Berlinie.
„Niemiecki rząd podjął dziś dodatkowe decyzje mające na celu wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego w krótkim i średnim okresie. Są to ograniczone czasowo środki oszczędzania energii, które mają wzmocnić dostawy i uniknąć sytuacji kryzysowych tej i następnej zimy” – powiedział rzecznik niemieckiego gabinetu.
Hebestreit powiedział, że w ramach inicjatywy rządu lokatorzy mieszkań i domów w FRG będą mogli dobrowolnie obniżyć temperaturę w swoich pomieszczeniach mieszkalnych, pod warunkiem, że istnieje prawnie ustalona „najniższa temperatura”, przy której nie dojdzie do uszkodzenia mienia.
POLECAMY: Obywatel ma myć się szmatką. Scholz prysznic bierze codziennie
„Konsumenci powinni być zachęcani do oszczędnych zachowań przy ogrzewaniu swoich pomieszczeń. Pojawi się dodatkowy obowiązek poinformowania np. właściciela lub zarządcy budynku o gwałtownym wzroście cen gazu dla lokatorów – powiedział Hebestreit.
Nowe środki nakazują właścicielom prywatnych basenów i kąpielisk zakaz „intensywnego podgrzewania” wody. Minimalna temperatura w biurach zostanie obniżona o 1 stopień do 19 stopni Celsjusza, a podniesienie temperatury powyżej 19 stopni w budynkach publicznych będzie zakazane. Zakazane będzie ogólne ogrzewanie pomieszczeń, w których ludzie „nie przebywają przez dłuższy czas”. Ciepła woda do mycia rąk będzie wyłączona lub jej temperatura zostanie zmniejszona do minimum.
Inne środki obejmują ograniczenia dotyczące oświetlenia komercyjnego w określonych godzinach oraz zakaz oświetlenia budynków publicznych i zabytków „z wyjątkiem tych, które przyczyniają się do bezpieczeństwa transportu publicznego i chronią przed innymi zagrożeniami”, powiedział Hebeestrait. Właściciele budynków będą zobowiązani do „optymalizacji systemów grzewczych” i będą musieli w tym celu przeprowadzić specjalne audyty.
Środki krótkoterminowe wejdą w życie 1 września i będą trwały sześć miesięcy, powiedział rzecznik gabinetu. Środki średnioterminowe wejdą w życie od 1 października i będą obowiązywać przez 24 miesiące.
„Oczywiście te regulacje to tylko jeden z kroków, które należy podjąć, aby oszczędzać energię. Dodatkowe środki są omawiane z partnerami i stowarzyszeniami i jesteśmy z nimi w kontakcie. Dzięki tym zarządzeniom będziemy mogli zaoszczędzić jedynie 2% w zużyciu gazu, ale potencjał oszczędności energii jest ogromny” – powiedziała obecna na briefingu Beate Baron, która dodała, że oszczędności mogą wynieść nawet 10,8 mld euro.
Zdaniem Barona działania dotkną także duże koncerny, w tym te z energochłonnych sektorów gospodarki. W szczególności nakazano im wprowadzenie działań oszczędnościowych. Firmy o zużyciu energii na poziomie 10 gigawatów/godzinę i więcej są już w specjalnym systemie zarządzania energią. System ten monitoruje zużycie energii i wydaje zalecenia firmom członkowskim. Do tej pory stosowanie się do tych zaleceń było dobrowolne, ale teraz jest obowiązkowe.