Fala przestojów europejskich zakładów produkujących amoniak z powodu gwałtownie rosnących cen gazu ziemnego spowodowała niszczący kryzys nawozowy, pogarszający się z tygodnia na tydzień, przy czym aż 70% produkcji jest offline.
„Ceny amoniaku, choć niestabilne, wzrosły o 15% w III kwartale i mogą wzrosnąć, ponieważ rekordowe ceny gazu w Europie ograniczą produkcję i wyślą producentów amoniaku na rynek światowy w poszukiwaniu dostaw zastępczych do uruchomienia instalacji modernizacyjnych – a zima wciąż jest tuż za rogiem”. Alexis Maxwell z Bloomberg Intelligence napisała w notatce.
Według firmy Fertilizers Europe, reprezentującej czołowych producentów regionalnych, od piątku 70% mocy produkcyjnych na całym kontynencie jest offline.
„Obecny kryzys błaga o szybkie i zdecydowane działania ze strony unijnych i krajowych decydentów zarówno na rynku energii, jak i nawozów” – powiedział w oświadczeniu Jacob Hansen, dyrektor generalny Fertilizers Europe.
Producenci z norweskiej Yara International ASA przez CF Industries i Borealis AG ostatnio ograniczyli lub wstrzymali produkcję, ponieważ europejskie ceny NatGas osiągnęły rekordowy poziom 343 euro za megawatogodzinę, co czyniło nieopłacalną eksploatację.
„Potwierdzamy, że ograniczamy i wstrzymujemy produkcję niektórych zakładów nawozowych w różnych zakładach w UE, a to ze względów ekonomicznych” – powiedział rzecznik Borealis AG.
W tym tygodniu europejska referencyjna cena NatGas wzrosła o prawie jedną trzecią, ponieważ rosyjskie dostawy do Europy za pośrednictwem rurociągu Nord Stream 1 zostały zredukowane do 20% w okresie letnim, a 31 sierpnia zostaną tymczasowo wstrzymane na trzy dni.
Regionalne stowarzyszenie przemysłu nawozowego ostrzegło, że kryzys energetyczny dotyka wielu branż i może mieć poważny wpływ na przemysł spożywczy.
„Jesteśmy bardzo zaniepokojeni, że wraz ze wzrostem cen gazu ziemnego więcej zakładów w Europie będzie zmuszonych do zamknięcia.
„To zmieni UE z kluczowego eksportera w importera, wywierając większą presję na ceny nawozów i w konsekwencji wpływając na następny sezon sadzenia” – powiedział Maximo Torero, główny ekonomista Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa.
Zamknięcie producentów nawozów w całej Europie sprawiło, że Mosaic i CF Industries znalazły się w piątek w czołówce indeksu S&P 500, zyskując odpowiednio 16% i 15% w ciągu tygodnia.
Maxwell z Bloomberg Intelligence powiedział, że „kaskadowe wstrząsy po stronie podaży” mogą utrzymać wysokie ceny nawozów w pierwszej połowie 23 roku i mogą wywierać presję na rolników w nadchodzącym sezonie wegetacyjnym, zwiększając jeszcze inflację żywności, ponieważ mniej nawozów oznacza mniejsze zbiory.
Pamiętaj, że największa na świecie firma produkująca nawozy ostrzegała , że przerwy w dostawach mogą przedłużyć się do 2023 roku.
Obraz staje się coraz bardziej widoczny, że kryzys energetyczny w Europie i duża część jej zdolności nawozowych w trybie offline będą miały poważne konsekwencje dla przemysłu spożywczego w nadchodzącym sezonie wegetacyjnym – pozostawiając niektórych przekonanie, że światowy kryzys żywnościowy dopiero się materializuje.
Jeden komentarz
wykrwawiamy się dla ukrów , to rozumim, brawo….