Inflacja w Niemczech osiągnęła w sierpniu rekordowy poziom 8,8 proc. z powodu gwałtownie rosnących cen energii, co zwiększyło presję na Europejski Bank Centralny (EBC), by na najbliższym posiedzeniu masowo podnieść stopy procentowe.
Niemcy, największa gospodarka Unii Europejskiej, nie miały tak wysokiej inflacji od zimy 1973-74, kiedy to światowe ceny były napędzane przez kryzys naftowy z 1973 roku.
Ceny żywności i energii były głównym czynnikiem napędzającym inflację, w dużej mierze z powodu wojny na Ukrainie. Ceny energii w Niemczech wzrosły w sierpniu o 35,6 procent w porównaniu z tym samym okresem w 2021 roku, a ceny żywności o 16,6 procent.
Federalny Urząd Statystyczny Niemiec powiedział 30 sierpnia, że wpływ wzrostu cen w tych dwóch kategoriach został częściowo zrównoważony przez tymczasową pomoc rządową od czerwca, w tym ulgi podatkowe na paliwo i zniżki na transport publiczny.
Jednak oba środki pomocowe wygasną 31 sierpnia, co może spowodować jeszcze większy wzrost cen.
Zakłócenia w łańcuchu dostaw spowodowane pandemią są również nadal odczuwalne w gospodarce, powiedział urząd statystyczny.
Bank centralny Niemiec, Bundesbank, powiedział w swoim sierpniowym raporcie, że „stopa inflacji może wzrosnąć do ok. 10% jesienią”, choć zaznaczył, że jego prognoza inflacji jest „bardzo niepewna” z powodu niepewności na rynkach towarowych w związku z wojną na Ukrainie.
Jak wygląda reszta Europy?
Oczekuje się, że długo oczekiwany raport o inflacji w strefie euro, który ma zostać opublikowany 31 sierpnia, wykaże inflację na poziomie 9 procent, w porównaniu z 8,9 procent w lipcu.
Oczekuje się, że EBC podniesie europejskie stopy procentowe o 50 punktów bazowych na następnym posiedzeniu 8 września, ale podwyżka o 75 punktów bazowych może nadal być w planach, zwłaszcza jeśli inflacja osiągnie kolejny rekord.
Przed EBC podwójne wyzwanie polega na kontrolowaniu rosnącej inflacji w bloku przy jednoczesnym unikaniu dalszego wzrostu kosztów utrzymania.
Główny ekonomista EBC Philip Lane ostrzegł przed większym krokiem w kierunku kontrolowania wzrostu cen, ponieważ inni decydenci w 25-osobowej radzie banku centralnego wzywają do bardziej agresywnej polityki przeciwdziałania inflacji.
Podczas dyskusji panelowej na temat bankowości centralnej w Barcelonie 29 sierpnia Lane powiedział, że ważne jest, aby mieć stałe tempo, które nie jest ani zbyt szybkie, ani zbyt wolne.
Uważa on, że podwyżka stóp o 50 punktów bazowych we wrześniu poprzez „wielostopniową, skalibrowaną serię” podwyżek „zamiast mniejszej liczby większych podwyżek stóp” byłaby mniej prawdopodobna, aby spowodować, że cała gospodarka stanie w obliczu negatywnych skutków takich ruch.
Członek zarządu EBC, Isabel Schnabel, powiedziała na konferencji gospodarczej w Jackson Hole w stanie Wyoming 27 sierpnia, że musi istnieć „silna determinacja, aby szybko przywrócić inflację do celu” i że należy rozważyć większą podwyżkę.
Inflacja w strefie euro jest około czterokrotnie wyższa od docelowej stopy 2%, ponieważ rosyjskie przepływy gazu są stopniowo odcinane od reszty kontynentu, co zwiększa prawdopodobieństwo poważnej recesji.
„Jeśli opinia publiczna oczekuje, że banki centralne obniżą czujność w obliczu zagrożeń dla wzrostu gospodarczego, czyli jeśli przedwcześnie zaniechają walki z inflacją, ryzykujemy, że w przyszłości nastąpi znacznie ostrzejsza korekta” – dodała.
Pewne pozytywne wiadomości pojawiły się 30 sierpnia po spadku europejskich cen referencyjnych energii, kiedy Komisja Europejska ogłosiła plany radzenia sobie z niedoborami energii.
Kilka krajów w bloku szybko zapełnia swoje magazyny gazu ziemnego przed sezonem zimowym.