Niemiecki operator sieci gazowej Gascade planuje do końca 2022 roku wybudować linię, która połączy pływający terminal odbiorczy LNG z niemieckim GTS, przy czym infrastruktura odbierająca błękitne paliwo z Nord Stream i Nord Stream 2 będzie wykorzystywana do jego dalszego transportu – wynika z komunikatu spółki.
„Do końca tego roku operator GTS planuje wybudować rurociąg o długości kilkuset metrów, który połączy pierwszą pływającą jednostkę do magazynowania i regazyfikacji LNG (FSRU) z lądem w projekcie Deutsche Ostsee LNG” – napisała Gascade o swoich planach.
Firma zamierza je realizować wspólnie z partnerami Nel Gastransport GmbH i Opal Gastransport GmbH & Co. KG. Właścicielem wszystkich trzech uczestników jest WIGA, spółka joint venture niemieckiego Wintershall Dea i SEFE Securing Energy for Europe GmbH (dawniej Gazprom Germania, spółka zależna Gazpromu, zarządzana obecnie przez Niemcy).
Zwraca się uwagę, że planowany gazociąg połączy pływający terminal LNG ze stacją lądową w pobliżu Lubmina. Skroplony gaz w zakładzie zostanie przekształcony w stan zgazowany, a następnie będzie mógł być transportowany ze stacji w Greifswaldzie rurociągami Opal i Nel (odbierającymi gaz z Nord Stream), a także Eugal (który został zaprojektowany do odbioru gazu z Nord Stream 2).