Zgłoszono prawie dwieście wniosków o wypłatę dodatku węglowego do Urzędu Gminy w Raszynie. Prawie 1/3 wszystkich gospodarstw, które w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków zgłosiły, że do ogrzewania używają węgla.
Niektóre ze złożonych dokumentów budzą wątpliwości urzędników. M.in. te, w których ludzie mieszkający pod jednym dachem informują, że tworzą odrębne gospodarstwa domowe.
Mamy przypadek małżeństwa, mieszkającego pod jednym adresem, w jednym budynku, które złożyło dwa wnioski – przekazała w rozmowie z reporterką RMF FM urzędniczka z Raszyna. Twierdzą, że prowadzą dwa odrębne gospodarstwa domowe, pani sobie, pan sobie. Ale we wniosku zauważyłam, że pani podała numer konta męża do wypłaty dodatku. Zapytałam, że jeżeli państwo nie prowadzą wspólnego gospodarstwa, to czyje to jest konto…
Jedna z mieszkanek oświadczyła w rozmowie, że na dom, w którym mieszka, dostanie 9 tysięcy złotych.
Mieszkam z mężem, córka mieszka na dole i ma swoje gospodarstwo, mam dorosłego syna, on też ma swoje gospodarstwo, no i my z mężem to trzecie gospodarstwo – wymienia kobieta. Mamy jeden dom i jeden piec, ale to trzy różne gospodarstwa – poinformowała.
„Nie możemy dyskutować z ludźmi”
Urzędnicy, nawet jeśli mają wątpliwości co do treści złożonych wniosków, nie mają prawa ich w tym zakresie kwestionować.
Nie możemy dyskutować z ludźmi, czy ktoś prowadzi wspólnie gospodarstwo, czy nie – przekazała w rozmowie z RMF FM Elwira Rogowska z raszyńskiego urzędu. Nie mamy do tego narzędzi, to absolutnie nie wchodzi w grę. Urzędnik nie jest śledczym, nie jest urzędem skarbowym, nie taka jest nasza rola. Każdy ma prawo oświadczyć, że z kimś prowadzi gospodarstwo domowe – podkreśla.
Dodatek węglowy a prawo
Polacy nauczeni doświadczeniem nieudaczników tworzących przepisy na kolanie zaczęli studiować przepisy, aby znaleźć w nich lukę prawną.
No i znaleźli. Jak się okazuje, wystarczy, że w domu ogrzewanym piecem węglowym mieszka więcej niż jedna rodzina. Wówczas każda może ubiegać się o 3 tys. zł.
W konsekwencji luki prawnej w Polsce „magicznie” zaczęła rosnąć liczba gospodarstw domowych. Dotychczasowe gospodarstwa wielorodzinne obecnie stają się oddzielnymi rodzinami.
Zgodnie z zapisami ustawy świadczenie przyznawane jest gospodarstwom domowym. I właśnie problemem jest brak definicji gospodarstwa domowego. W konsekwencji takiego zapisu jeśli w domu wielordzennym zamieszkują rodzice i dwójka dzieci wystarczy, ze każda z tych »rodzina« złoży we właściwym urzędzie gminy deklarację CEEB będzie uprawniona do ubiegania się o przyznanie dodatku węglowego.
Obecnie jednak rząd pracuje nad zmianami przepisów w tym zakresie. Zatem jeśli jeżdżenie nie złożyłeś wniosku o dodatek na obecnie obowiązujących zasadach, warto szybko udać się do urzędu i go złożyć.
Jednak przed podjęciem decyzji w zakresie skorzystania z luki prawnej zalecamy do konsultacji takiego karku z naszym prawnikiem w celu poznania ewentualnego ryzyka takich działań. Płatną konsultację prawną w tym zakresie można zamówić pod nr tel. 579636527 lub droga @ pisząc na adres: kontakt@legaartis