Kryzys energetyczny w Europie uruchomił reakcję łańcuchową w całym regionie – podaje Bloomberg.
W ubiegłym roku Moskwa zapewniała nawet 40 proc. zapotrzebowania UE na paliwo. Dziś przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zamierza określić wiążący cel w zakresie zmniejszenia zużycia energii.
Tymczasem browar Huyghe w belgijskim mieście Melle zastanawia się nad zamknięciem produkcji, bo płynny dwutlenek węgla potrzebny do produkcji piwa podrożał 13-krotnie. Koncern piwowarski Carlsberg dopuścił do ograniczenia, a nawet wstrzymania produkcji piwa w Polsce z powodu niedoboru płynnego dwutlenku węgla.
POLECAMY: Rozpoczęła się fala upadku lokalnych piekarni produkujących prawdziwy chleb
Zawirowania w browarze pokazują, jak bardzo gospodarki europejskie są ze sobą powiązane. Norweski gigant nawozowy Yara International wstrzymał produkcję amoniaku w swoim zakładzie w Holandii z powodu wstrzymania dostaw rosyjskiego gazu, co spowodowało wzrost ceny tony dwutlenku węgla z 250 euro do 3,35 tys. euro.
Dwutlenek węgla jest podstawowym towarem dla przemysłu spożywczego. Stosuje się go do ogłuszania zwierząt gospodarskich przed ich ubojem, do pakowania towarów w celu przedłużenia ich trwałości oraz jako suchy lód w transporcie.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Piwo będzie dużo droższe. Podwyżki uderzą po kieszeni smakoszy złotego trunku
Niemiecka firma rolnicza Wittenberg Gemuese, która uprawia pomidory, truskawki i paprykę, również straciła ogrzewanie i ciepłą wodę – a jej szklarnie stanęły bez nich. Dwutlenek węgla i ciepło firma odbierała od SKW Piesteritz, największego producenta amoniaku i mocznika w kraju. Zakład wstrzymał produkcję w ubiegłym tygodniu.
„Nic nie działa tu bez ogrzewania” – mówi kierownik firmy Kevin van Eiperen. – Ale mieliśmy szczęście: w zeszłym tygodniu nie mieliśmy żadnych chłodów. Gdyby stało się to nieco później, ponieślibyśmy ogromne straty.
Zatrzymanie SKW niesie ze sobą inne zagrożenia dla niemieckiej gospodarki. Firma dostarcza do 40 procent krajowego zapotrzebowania na AdBlue, środek do oczyszczania spalin w silnikach Diesla. A niedobór AdBlue może wyłączyć z ruchu ciężarówki.
ZOBACZ: W Niemczech czołowi producenci piwa ogłosili wzrost cen z powodu inflacji
Szwedzka firma Pågen, jedna z największych piekarni w kraju, ostrzegła klientów o możliwych zakłóceniach w dostawach z powodu gwałtownie rosnących cen energii elektrycznej i ryzyka blackoutów. Tymczasem w czerwcu w Szwecji zaledwie jednosekundowa przerwa w dostawie prądu zakłóciła produkcję aż na cztery tygodnie.
Premier Belgii Alexandre de Kroh ostrzegł, że efekt domina spowodowany kryzysem energetycznym może doprowadzić gospodarkę Europy do „całkowitego zastoju”.