Samorząd Tarnobrzega (woj. podkarpackie) zamierza częściowo wyłączyć oświetlenie uliczne w związku ze wzrostem kosztów energii elektrycznej – przekazał w środę rzecznik magistratu Wojciech Lis. Podkreślił, że nie skutkuje to ograniczeniem inwestycji zaplanowanych przez miasto.
Jak podał rzecznik tarnobrzeskiego samorządu, miasto poinformowało już spółkę PGE Dystrybucja o wyłączeniach oświetlenia ulicznego.
POLECAMY: Kołbaskowo pierwszą gminą w Polsce, która wprowadza blackout
– W części miasta zdecydowano w ogóle wyłączać oświetlenie uliczne po godzinie 23. Większość ulic będzie jednak oświetlona nocą, ale zredukowana zostanie tam ilość oświetlenia, świecić będzie co druga lampa – wyjaśnił Lis. Dodał, że „w godzinach nocnych nad Jeziorem Tarnobrzeskim świecić będą wyłącznie tzw. zmierzchówki; wystarczające dla pieszych i rowerzystów”.
– Trwają rozmowy dotyczące wieczornego i nocnego oświetlenia obiektów sportowych, m.in. orlików. By jednak nie pozbawiać mieszkańców możliwości korzystania z tych obiektów rozważane jest wprowadzenie opłat za korzystanie z nich. Podjęto już decyzje o rezygnacji z części iluminacji świątecznych – przekazał Lis.
Przypomniał, że chcąc obniżyć koszty energii, Tarnobrzeg „nie ogranicza się wyłącznie do wyłączania ulicznego oświetlenia”. Pewne kroki – zauważył – „podjęto już znacznie wcześniej, mając na uwadze rozsądne gospodarowanie miejskim budżetem”.
– W części instalacji oświetleniowych wymieniono oprawy na energooszczędne. Przy każdej realizacji inwestycyjnej wprowadzane są nowoczesne rozwiązania techniczne. W obecnej sytuacji analizowane są koszty wykonania modernizacji szaf oświetleniowych, by przystosować je do wprowadzenia systemu zarządzania energią i wprowadzenia przekaźników czasowych redukujących natężenie oświetlenia w wyznaczonych godzinach. Na etapie koncepcji i uzyskiwania odpowiednich pozwoleń jest także budowa w Tarnobrzegu farmy fotowoltaicznej – wyliczał Lis.
Rzecznik magistratu podkreślił, że „dla Tarnobrzega wzrost kosztów cen energii elektrycznej na szczęście nie skutkuje problemami inwestycyjnymi”. – Zaplanowane zadania inwestycyjne realizowane są planowo. Redukcja oświetlenia ulic w porze nocnej także nie przyczyni się do wstrzymania realizacji zaplanowanych zadań inwestycyjnych – poinformował.
Tarnobrzeg od początku tego roku na oświetlanie ulic wydał ponad 1,5 mln zł. Według prognoz koszty oświetlenia ulicznego za 2022 rok powinny zamknąć się kwotą ok. 2,4 mln zł.