W związku z wejściem w życie nowelizacji przepisów o ruchu drogowym piesi przy przekraczaniu drogi dla rowerów będą obowiązywały takie same zasady jak w przypadku jezdni. Oznacza to, że pieszy będzie musiał zachować szczególną ostrożność i korzystać z przejścia.
Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy jest ono oddalone o co najmniej 100 metrów oraz gdy dostępne jest tzw. przejście sugerowane. To nieoznakowane, dostosowane technicznie miejsce umożliwiające przekroczenie jezdni, torowiska i drogi dla rowerów, na którym jednak pieszy nie ma pierwszeństwa.
W ocenie Rafała Webera, wiceministra infrastruktury, najważniejsze zmiany dotyczą dróg dla pieszych.
– Każdy nowo wybudowany chodnik będzie miejscem tylko i wyłącznie do poruszania się dla pieszych. Droga dla pieszych w części pasa buforowego, będzie służyła do parkowania pojazdów mechanicznych. Część pasa buforowego będzie wyróżniała się od chodnika tak, aby każdy kierujący pojazdem czy właściciel wiedział, gdzie może spokojnie, bezpiecznie i zgodnie z prawem pojazd zostawić, a pieszy miał bezpieczną przestrzeń do tego, aby spokojnie się poruszać. Infrastruktura, która funkcjonowała, jest niezmienna. Nadal będą funkcjonowały przepisy techniczne jak do tej pory – powiedział Rafał Weber.
Od środy zmienia się także nazewnictwo. M.in. chodniki i drogi dla pieszych stają się drogami dla pieszych, a estakady i kładki dla pieszych zmieniają się we wiadukty lub mosty.