Od 2028 roku na Łotwie nie będzie można hodować zwierząt futerkowych w celu pozyskiwania futer. Taki zakaz został przyjęty przez Saeimę. Przeciwko niej głosowało tylko trzech posłów. Zakaz jest zapisany w ustawie o ochronie zwierząt – donosi zinas.tv3.lv.
Istnieją podstawy, by sądzić, że cierpienie zwierząt jest nieuniknionym elementem hodowli zwierząt futerkowych, bez którego ten rodzaj biznesu nie byłby opłacalny, mówili inicjatorzy zakazu – 11 posłów na Sejm.
„Hodowla i ubój zwierząt dla ich futer jest nieetycznym, okrutnym i zagrożonym rodzajem działalności gospodarczej” – czytamy w streszczeniu projektu ustawy złożonego przez posłów. Posłowie powołują się również na sondaż, z którego wynika, że 63% mieszkańców Łotwy nie popiera hodowli i uboju zwierząt dla ich futer.
Zwolennicy zakazu postulowali jego wprowadzenie już w 2026 roku, ale komisja Saeima ds. gospodarki narodowej poparła propozycję wprowadzenia zakazu hodowli i utrzymywania zwierząt gospodarskich, jeżeli jedynym lub głównym celem hodowli lub utrzymywania jest pozyskiwanie futer, dopiero od 1 stycznia 2028 roku.
A jak wygląda sytuacja w innych krajach europejskich?
Od 2007 roku handel futrem psów i kotów jest w UE zakazany. Handel produktami ze skóry fok jest ograniczony w UE od 2010 r.
Ponadto w krajach europejskich zabroniona jest hodowla niektórych zwierząt. W szczególności hodowla lisów jest zakazana w Austrii, Belgii, Bośni i Hercegowinie, Republice Czeskiej, Danii, Chorwacji, Estonii, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Luksemburgu, Holandii, Norwegii, Serbii, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Węgrzech, Macedonii Północnej, Szwecji.
Hodowla norek jest zakazana we Francji, Chorwacji, Estonii, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Luksemburgu, Holandii, Norwegii, Serbii, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Węgrzech.
Szynszyle są zakazane w północnej Macedonii i Szwecji.
W Niemczech zaprzestanie hodowli zwierząt futerkowych nastąpi w 2019 roku. Wynika to ze zwiększonych wymagań dotyczących poprawy stanu ferm futrzarskich. Na przykład baseny dla norek stały się obowiązkowe.
Na szczeblu parlamentarnym debaty na temat zakazu hodowli zwierząt futerkowych odbywają się w Bułgarii, Irlandii, na Litwie i w Polsce.