Niedobory wody pitnej mogą pojawić się w Holandii w ciągu najbliższych kilku lat z powodu suszy, zanieczyszczenia i rosnącej populacji – informuje gazeta NRC, powołując się na dokument firm wodnych tego kraju.
POLECAMY: Tęczowe cukierki Skittles nie nadają się do spożycia przez ludzi?
„System zaopatrzenia w wodę osiąga swoje granice z powodu suszy, zasolenia wody i zwiększonego zapotrzebowania na wodę w związku ze wzrostem liczby ludności i wzrostem gospodarczym. Dostępność wody pitnej jest pod presją” – stwierdził związek przedsiębiorstw wodociągowych w notatce cytowanej przez gazetę.
POLECAMY: Prezes Nestlé: ludzie nie mają prawa do wody, trzeba ją sprywatyzować i kontrolować
Zauważa również, że jakość źródeł wody pitnej pogarsza się z powodu zanieczyszczeń przemysłowych i rolniczych. Zapotrzebowanie na wodę będzie rosło, ponieważ w ciągu najbliższych 20 lat liczba ludności Holandii ma wzrosnąć o około 1,5 miliona.
Dziesięć holenderskich firm, jak pisze NRC, może nie być w stanie wypełnić swoich zobowiązań dotyczących dostaw wody do 2030 roku, jeśli istniejąca infrastruktura nie zostanie rozbudowana. Obawiają się też, że „nie będą w stanie zagwarantować terminowych dostaw wody pitnej dla wszystkich 900 tys. nowych domów, które rząd chce wybudować do 2030 roku”.
Spółki wodne skarżą się na długotrwałe procedury uzyskiwania pozwoleń wodnoprawnych. Proponują przyspieszone oddanie do użytku nowych ujęć wody i uzyskanie wody pitnej z wody morskiej. Ponadto zalecają uproszczenie lub nawet wprowadzenie obowiązku zbierania przez gospodarstwa domowe wody deszczowej i recyklingu zużytej wody pitnej – czytamy w publikacji.