Przygotowano ponad 6,5 miliona dawek jodku potasu dla mieszkańców województwa śląskiego. Tabletki zostały już przekazane straży pożarnej oraz samorządom. Wszystko to na wypadek zdarzenia radiacyjnego.
Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek przedstawił szczegóły dotyczące dystrybucji jodku potasu w regionie. Podczas briefingu prasowego w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach przekazano też informacje dotyczące przyjmowania preparatu.
Dla mieszkańców województwa śląskiego zabezpieczonych jest ponad 6,5 mln dawek jodku potasu. – Wszystkie tabletki już w ubiegłym tygodniu zostały zadysponowane do miejskich i powiatowych komend Państwowej Straży Pożarnej i od kilku dni są już redystrybuowane na niższe poziomy – do gmin – zaznaczył procedury wojewoda Jarosław Wieczorek.
Tabletki z Jodkiem potasu – Trwa dystrybucja do gmin
Jak ustalił reporter RMF FM Marcin Buczek urzędy gmin tabletki z jodkiem potasu magazynują w specjalnie wyznaczonych miejscach. Przedstawiciele samorządów nie podają jednak ich dokładnej lokalizacji. Wiadomo, że – zgodnie z przepisami – muszą to być pomieszczenia, w których temperatura nie przekracza 25 st. Celsjusza, do tego nie ma tam wilgoci i jest to miejsce zaciemnione.
Aktualnie zatem tabletki jodku potasu są i będą przechowywane w magazynach należących do prezydenta miasta, burmistrza, wójta. Gminy organizują na swoim terenie punkty wydawania tabletek jodku potasu. Mogą to być na przykład szkoły, przychodnie, szpitale, internaty czy inne lokalizacje wskazane przez samorząd. Lista tych miejsc będzie umieszczana na stronach urzędowych gmin i miast.
Jak podkreślił na briefingu wojewoda, w ostatnim czasie spotkał się z prezydentami miast, by omówić ewentualne tego typu działania, w jaki sposób ten preparat powinien być redystrybuowany, jak przygotować się do tego „najrozsądniej, najlepiej, najskuteczniej logistycznie tak, żeby mieszkańcy mieli możliwość łatwego i szybkiego dostępu do tego preparatu”.
– Miejsca dystrybucji będą oczywiście udostępniane przez poszczególne jednostki samorządu terytorialnego tak, aby mieszkaniec miał ogląd, w jakim miejscu najbliżej […] będzie mógł odebrać tabletkę – przekazał wojewoda.
Jeśli doszłoby do skażenia radiacyjnego, wszyscy przebywający w województwie śląskim zostaną o tym powiadomieni dostępnymi wszelkimi możliwymi kanałami informacyjnymi, jak chociażby poprzez SMS, regionalny system ostrzegania, media lokalne, czy nawet służby wojewody, jak policja czy straż pożarna.
W Katowicach system ewentualnej dystrybucji jest dopiero opracowywany. W Sosnowcu mają się tym zajmować miejskie służby, które pracują 24 godziny na dobę – na wypadek, gdyby decyzję o rozdawaniu tabletek trzeba było podejmować nagle.
W Czeladzi jest już nawet ustalona lista punktów wydawania tabletek, gdyby zaszła taka konieczność. Wówczas specjalne komunikaty i sygnały alarmowe będą mogły być emitowane przez pojazdy tamtejszych miejskich jednostek.
4 komentarze
Fest
Był cud preparat. Teraz będą cud tabletki. Ze szklanej kuli dowiedzieli się o chmurze, która zaraz będzie i nagle miliony, za chwilę dziesiątki milionów nas zaleją . Skąd takie juz przygotowane ilości , hmm, ależ oni wspaniali, troszczą się o nas😂
Śmierdzi na odległość. Ludzie nie łyknęli propagandy ze smiercionoskami, to może łykną tabletki. Dodam – świadomi ludzie. To kiedy ta chmura Malowiecki i Niedziela, pytam się, datę przecież już znacie, zdrajcy!!!
Ta kula to rok temu im przepowiedziała o chmurze radioaktywnej. W Poznaniu od roku już leżą i mają plan dystrybucji. To jest dalkowzroczne dbanie o obywateli 🙂 Jasne
Bezczelne gudłaje chcą wybić Polaków i sprowadzić upadlińcow.