Pekin „nalega na pragnienie pokojowego zjednoczenia” Tajwanu z Chinami, ale jednocześnie nigdy nie zrezygnuje z prawa do użycia siły przeciwko Tajwanowi. Jednocześnie ci ostatni mogą korzystać z prawa do autonomii, tak jak Hongkong.
Chiński przywódca Xi Jinping wygłosił takie oświadczenia 16 października podczas otwarcia XX Zjazdu rządzącej Partii Komunistycznej – największego wydarzenia politycznego w kraju. Jest cytowany przez Sky News.
Szef Chińskiej Republiki Ludowej twierdzi, że jego kraj zawsze „szanował, dbał i korzystał” z Tajwańczyków. Powiedział, że Pekin chce prowadzić wymianę gospodarczą i kulturalną przez Cieśninę Tajwańską.
„Rozwiązanie problemu Tajwanu jest sprawą osobistą Chińczyków i powinno zostać rozwiązane przez Chińczyków” – powiedział Jinping.
„Z największą szczerością i maksymalnymi wysiłkami upieramy się przy pragnieniu pokojowego zjednoczenia, ale nigdy nie obiecujemy rezygnacji z użycia siły i zastrzegamy sobie możliwość podjęcia wszelkich niezbędnych środków ” – dodał.
Dziennikarze zwrócili uwagę na fakt, że szef ChRL w swoim przemówieniu 73 razy wspomniał o „bezpieczeństwie” i „bezpieczeństwie”. Według polityka Chiny przyspieszą tworzenie światowej klasy armii i środków strategicznego odstraszania.
„Historyczne koła zjednoczenia narodowego i odmłodzenia narodowego posuwają się naprzód i konieczne jest osiągnięcie całkowitego zjednoczenia ojczyzny ” – powiedział Jinping z aplauzem.
Pekin zaoferował Tajwanowi formułę autonomii „jeden kraj, dwa systemy” (taką samą, jaką stosuje w przypadku Hongkongu), ale wszystkie główne tajwańskie partie polityczne są temu przeciwne.
Przypomnijmy, że kolejny wzrost napięcia między Pekinem a Tajpej zwiększył się w sierpniu 2022 roku. Chiny przeprowadziły następnie ćwiczenia wojskowe w pobliżu Tajwanu w odpowiedzi na wizytę na wyspie przewodniczącej amerykańskiej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi.
Po komentarzach Jinpinga biuro prezydenckie Tajwanu oświadczyło, że nie zrezygnuje z suwerenności ani kompromisu w sprawie wolności i demokracji.