Coraz bardziej realne staje się w całej Europie, nie tylko w Polsce, ryzyko poważnej awarii zasilania na dużym obszarze, którą określamy mianem blackout. Jak możemy zabezpieczyć nasz dom na wypadek takiego zdarzenia?
Blackout — jak się przygotować?
Czym jest blackout? Jak informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, to rozległa awaria energetyczna, która należy do najpoważniejszych zagrożeń m.in. dla infrastruktury krytycznej. Brak energii nawet przez krótki czas nie tylko dezorganizuje życie mieszkańców dotkniętego tym problemem terenu, ale też może mieć wpływ na bezpieczeństwo państwa
Jakie są skutki blackoutu?
Blackout może mieć poważne skutki i stwarzać potencjalnie niebezpieczne sytuacje dla indywidualnego odbiorcy. Pokłosiem odcięcia dostaw prądu są nie tylko niedziałające urządzenia elektryczne, ale również przerwy w dostawie gazu oraz wody.
Brak prądu może unieruchomić instalacje grzewcze i sieci ciepłownicze – co będzie skutkowało przerwą w dostawie gazu. Podobnie rzecz ma się z wodociągami, które również potrzebują energii do sprawnej pracy. Podczas blackoutu nie będzie działać również sygnalizacja świetlna, a także telefonia komórkowa.
By zniwelować negatywne skutki blackoutu i zapewnić sobie maksymalny komfort, gdy nagle prąd, woda i gaz zostaną odcięte – należy się zawczasu odpowiednio przygotować. Oto kilka wskazówek, które będą pomocne przed jak i podczas blackoutu.
Jak przygotować się na blackout?
Przygotowując się na ewentualny blackout należy pamiętać o trzech podstawowych potrzebach, które każdy z nas zawsze musi zaspokoić. Chodzi o komfort cieplny, dostęp do wody pitnej i pożywienia. Warto również zadbać o bezpieczeństwo swoje i bliskich, a także komfort psychiczny.
Zapewnij sobie ciepło
Gdy zostanie odcięty prąd i gaz, w mieszkaniu szybko może zrobić się zimno. To będzie szczególnie uciążliwe jesienią i zimą. Warto więc mieć pod ręką ciepłe koce, pledy, kołdry i śpiwory, a także grubsze ubrania, które pomogą nam utrzymać odpowiednią temperaturę ciała.
Mieszkając w domu jednorodzinnym, możemy dogrzać pomieszczenia kominkiem, piecem lub kozą. W przypadku mieszkań w bloku – sytuacja jest trudniejsza. Dlatego dobrym pomysłem jest zakup turystycznych kuchenek na kartusze gazowe (koniecznie z czujnikiem czadu).
Przygotuj zapas wody pitnej
Bez jedzenia, ale z dostępem do wody zdatnej do picia można wytrzymać nawet miesiąc. Twój organizm wykorzysta wówczas zasoby z tkanki tłuszczowej, a sole mineralne dostarczane będą wraz z wodą. Jednak bez wody człowiek nie przeżyje dłużej niż kilka dni. Gdy awaria prądu będzie trwać długo, a sklepy będą pozamykane, może okazać się, że będzie ona trudna do zdobycia lub niedostępna.
Aby właściwie przygotować się na takie ryzyko, kup tyle zgrzewek butelkowanej wody mineralnej, ile zdołasz pomieścić. Przechowuj ją w chłodnym, zacienionym miejscu. Dodatkowo w momencie wyłączenia prądu napełnij wannę oraz zlewy i umywalki zimną wodą. W trakcie blackoutu woda może przestać być dostarczana do mieszkań, dlatego napełnij zbiorniki tak szybko, jak to możliwe. Zapewni Ci to wodę do picia, do kąpieli i do toalety.
Na bardzo długi czas bez prądu polecamy również zaopatrzyć się w butelki z filtrem i tabletki do uzdatniania wody. Mogą przydać się w najbardziej ekstremalnych warunkach, np. pozyskując wodę z deszczówki lub rzeki. Sprawdzą się również w razie ewakuacji z miejsca zamieszkania.
Pamiętaj, że oczyszczoną wodę zawsze warto przepuścić przez filtr, który zatrzyma fizyczne zanieczyszczenia.
Zgromadź zapasy jedzenia
Lodówki bez prądu utrzymają niskie temperatury przez kilka – kilkanaście godzin. Niestety, nawet najlepsze i najnowocześniejsze urządzenia w końcu przestaną działać. Dobrze jest więc zgromadzić w domu czy mieszkaniu zapas suchego prowiantu, który – w przeciwieństwie do produktów trzymanych w lodówce – nie zepsuje się w temperaturze pokojowej.
Jak psychicznie przygotować się na blackout?
Sporządź prywatny plan awaryjny, przejrzyj swoją codzienną rutynę. Co zasilasz elektrycznie? Bez czego zdecydowanie nie mógłbyś się obejść, gdyby nagle wyłączono prąd? Jakich materiałów potrzebujesz dla siebie i swojej rodziny? Czy możesz znaleźć ważne dokumenty nawet w ciemności? Najlepiej byłoby zapakować wszystkie przedmioty do pudełka, gdzie będą łatwo dostępne w przypadku awarii zasilania i umieścić je w szafie. Ważne jest, aby zapewnić zaspokojenie podstawowych potrzeb w ciągu pierwszych 5-7 lub nawet 10 dni.
Blackout – lista rzeczy, które powinieneś mieć
- Zaopatrzenie w żywność – co najmniej 10 dni na 1 osobę. Suchy prowiant o długiej dacie przydatności, batony energetyczne, orzechy, cukierki typu landrynki.
- Zaopatrzenie w wodę pitną – co najmniej 10 dni na 1 osobę (około 10-20 litrów).
- Oświetlenie awaryjne – niezależne od prądu, świeczki, duże świece, zapałki, zapalniczki, lampa naftowa, latarki ręczne i czołowe.
- Ogrzewanie awaryjne – niezależne od prądu.
- Awaryjne urządzenia kuchenne – niezależne od prądu, czyli kuchenki turystyczne na gazowe kartusze, kuchenki na paliwo (benzynę lub naftę), czajnik do gotowania na ogniu, kuchenka na drewno.
- Gotówka – bezpieczny zapas na 10 dni na 1 osobę.
- Produkty higieniczne – podpaski, tampony, papier toaletowy, pieluchy, mokre chusteczki.
- Pierwsza pomoc – dobrze zaopatrzona apteczka awaryjna.
- Zasilanie awaryjne – agregaty prądotwórcze, baterie, powerbanki, do tego kable USB.
- Mapa miasta i okolic, kompas.
- Notesy i długopisy.
- Dokumenty (dowód osobisty, akty notarialne, paszporty, książeczki szczepień, papiery wartościowe, legitymacje ubezpieczeniowe, ważne numery telefonów i adresy) w szczelnym, wodoodpornym opakowaniu.
- Zapas talerzy, kubków i sztućców jednorazowych.
- Komplet odzieży (osobno na zimę i na lato) – bielizna i skarpety na minimum 7-10 dni na 1 osobę, bielizna termoaktywna, dobre buty, ocieplaną odzież (bluzę, kurtkę, spodnie, czapkę, rękawiczki).
- Koce termiczne.
- Otwieracz do konserw, scyzoryk lub multitool.
- Radio na korbkę, walkie-takie, lub radio na baterie.
9 komentarzy
Niewiele to pomoze i nie na dlugo, o ile szybko nie wkroczy pomoc humanitarna.
Tak podłych skoorwieli w rządzie nie było nawet ruski i UB to przedszkolaki przy PiS. Swoje bachory i bratanica kota już umieścili w Ameryce. Bezczelne żydy próbują zastraszać ludzi. Z pąkami wam to nie przejdzie.
Zdziwiły mnie akty notarialne. Po co to komu w wypadku zaniku prądu? Szykują się przejęcia?
Bardzo mozliwe, ze za prąd i inne dlugi np w banku, będą przejmować np mieszkania. W UE juz takie plany są Tym samym nas kupią i uzależnią.
Wszystko zmierza do wprowadzenia dochodu gwarantowanego. W USA juz robia takie doswiadczenia, na bezdomnych – mają dostać 1000 dol rocznie.
Rządu morawera i reszty zdrajcow to nie dotyczy, znikną z kraju w dogodnym momencie oraz zabezpieczą odpowiednimi ustawami.
To nie jest instrukcja jak przygotować się na wypadek blackoutu tylko na wypadek ataku globalistów na kraj. Takiego scenariusza nie pisali nawet przed stanem wojennym w Polsce. Z tego wniosek, że rząd ma w planie zaatakować obywateli na sygnał globalistów. I wziąć krajan głodem, zimnem i ciemnością.
wygląda na to, że będą wyrzucać ludzi z mieszkań na survival.
Bezrozumna maso społeczna oglądaj dalej spokojnie telewizor. Nic się nie dzieje, co mogło by cię wytrącić ze stanu hipnozy.
Zgoda Dudy na uzycie broni wobec Polakow, z lutego b. roku dla wojsk nato zostanie przedluzona i hulaj dusza. Polska jest dawno natowsko unijną kolonią pejsów.
Żydy amerykańskie dadzą sygnał i nad załatwią, bo Duda podpisał, że wszystko w pace należy do Żydów. Pi co pisać globalisci to są kryminaliści.