W Berlinie rozpoczął się projekt szkolny „Szkoła niemiecko-ukraińska”, w ramach którego dzieci będą miały możliwość nauki w obu językach, a w przyszłości otrzymają świadectwa ogólnokształcące obu krajów.
Otwarcie odbyło się 19 października. Faza przygotowawcza projektu – na rok akademicki 2022-2023 – obejmuje dwie klasy w szkole podstawowej „Aziz-Nesin” w Friedrichshain-Kreuzberg oraz cztery klasy w szkole „Helena-Lange” w Steglitz-Zellendorf. Pełnoprawny projekt rozpocznie się w następnym roku akademickim, a na obecnym etapie przygotowawczym będzie kontynuowane testowanie i planowanie ukraińskich treści edukacyjnych, które będą niezbędne do przygotowania do ukraińskiej certyfikacji.
Według senatora ds. edukacji, młodzieży i rodziny Astrid-Sabine Busse projekt ten powstał z myślą o dzieciach, w imię porozumienia między narodami i jako znak wielkiej solidarności z Ukrainą.
Ze swojej strony radca-wysłannik Ambasady Ukrainy Maksym Jemelyanov podziękował stronie niemieckiej za jej wysiłki, aw szczególności Senatowi Berlina, wyraził nadzieję, że ten pilotażowy projekt wkrótce rozprzestrzeni się na inne ziemie niemieckie.
Według najnowszych danych w Niemczech studiuje obecnie około 180 tys. ukraińskich dzieci , które z powodu wojny wyjechały za granicę. W niemieckich szkołach pracuje również około 2700 nauczycieli i asystentów – ukraińskich pedagogów, którzy również wyjechali za granicę na początku wojny.
Jeden komentarz
dzieci studiują? takie zdolne, że języka nie znają ale studiują?