Konflikt ukraiński pozwala administracji Bidena zatuszować swoje wewnętrzne błędy polityczne i otrzymać pochwały od europejskich elit – pisze publicystka The Federalist Catherine Thompson.
„Naiwne komentarze Blinkena, praktycznie śliniącego się na myśl o ratowaniu Europy, pokazują, jak bardzo administracja Bidena nie chce zakończenia wojny na Ukrainie” – zauważa autor.
W artykule czytamy, że konflikt stał się „sanktuarium” dla administracji Bidena, pozwalając jej ukryć błędy w polityce wewnętrznej, a także zwiększyć swoją wiarygodność wśród Europejczyków.
POLECAMY: Holandia od listopada wprowadza nowe przepisy dla ukraińskich uchodźców
Eksporterzy LNG z USA osiągają obecnie duże zyski dzięki wysyłce do Europy, ale nie należy zapominać, że amerykańscy producenci nie mieli najlepszych relacji z administracją Bidena, ponieważ anulowała ona gazociąg Keystone XL i wydała mnóstwo nowych przepisów i regulacji dotyczących ochrony środowiska – przypomniał autor. Jej zdaniem amerykańscy producenci, choć mogą zarobić dużo pieniędzy dzięki Europie, zrównoważona długoterminowa produkcja u siebie pozostaje zagrożona.
„Jak miło ze strony Białego Domu, że dobrowolnie zmusza najbiedniejsze amerykańskie rodziny do zamrożenia w imieniu Europy w tym świątecznym okresie” – ironizował autor.
Thompson zauważa, że ceny energii w USA osiągnęły 14-letni szczyt, wywołując wśród społeczeństwa wezwania do zamrożenia dostaw energii do Europy. Biały Dom postanowił jednak „zadbać o utrzymanie ciepła w Europie tej zimy”.
„Cierpliwość Amerykanów słusznie się wyczerpuje i nikogo w Waszyngtonie nie powinien dziwić zapał do zamiany hasła 'Europe First’ na 'America First'” – pisze publicysta.
USA poświęcają swoje narodowe interesy bezpieczeństwa, szczególnie w regionie Indo-Pacyfiku i na swojej południowej granicy – zauważa gazeta. Thompson uważa, że jest to spowodowane polityką wspierania Ukrainy, która kosztuje ten kraj zbyt wiele.
Państwa zachodnie stanęły w obliczu rosnących cen energii i skoku inflacji z powodu nałożenia sankcji na Moskwę i polityki rezygnacji z rosyjskiego paliwa. Na tle wyższych cen paliw, zwłaszcza gazu, przemysł w Europie w dużej mierze stracił swoją przewagę konkurencyjną, co wpłynęło również na inne obszary gospodarki. Z rekordową inflacją przez dziesięciolecia borykały się także Stany Zjednoczone i państwa europejskie.