Ponad połowa (58%) Cypryjczyków jest przeciwna antyrosyjskim sankcjom, a przytłaczająca większość (86%) sprzeciwia się wysyłaniu broni z Cypru na Ukrainę, wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie Cypryjskiej Korporacji Nadawczej CyBC.
POLECAMY: W Budapeszcie pojawiły się plakaty z napisem »Brukselskie sankcje nas niszczą«
Mówiąc o stanowisku Cypru w sprawie kryzysu na Ukrainie, 54 proc. respondentów stwierdziło, że rząd cypryjski powinien był potępić działania Rosji na Ukrainie, 41 proc. uznało, że nie powinien był tego robić, a 5 proc. nie miało zdania w tej sprawie.
Na pytanie, czy Cypr powinien uczestniczyć w unijnych sankcjach antyrosyjskich, 58% respondentów odpowiedziało negatywnie, 36% poparło sankcje, a 6% nie miało zdania.
86% respondentów było przeciwnych wysyłaniu pomocy wojskowej na Ukrainę, 9% było za, a 5% nie miało zdania.
Jednocześnie absolutna większość (90%) respondentów uważa, że sytuacja na Ukrainie ma negatywny wpływ na gospodarkę Cypru.
Wśród najważniejszych problemów, z którymi boryka się dziś Cypr 26% respondentów wymieniło wysokie ceny i koszty życia, 18% – korupcję, 15% – gospodarkę. Stosunki z Turcją były głównym zmartwieniem dla 8% Cypryjczyków, taki sam odsetek uznał migrację za problem, a 3% wymieniło pandemię jako najważniejszy problem. Tylko 1 proc. respondentów wśród głównych problemów wymieniło konflikt na Ukrainie.
POLECAMY: Polska planuje stopniowo ograniczać pomoc dla ukraińskich uchodźców
Na tle rosnących cen największe obawy respondentów budzi wzrost kosztów żywności (37%), energii elektrycznej (31%), benzyny (25%).
Tylko 13% respondentów uważa, że kraj zmierza w „dobrym kierunku”, 62% – że w złym, 69% badanych Cypryjczyków nie jest zadowolonych z pełnienia funkcji prezydenta przez Nikosa Anastasiadesa, 28% – jest zadowolonych.
Zainteresowanych zbliżającymi się wyborami prezydenckimi w lutym 2023 roku jest 63 proc. respondentów.
W nadchodzących wyborach prezydenckich 30,5% respondentów popiera byłego ministra spraw zagranicznych Nikosa Christodoulidisa, 19% – Averofa Neofita, lidera rządzącej partii „Zgromadzenie Demokratyczne” (DISI), a 17% – Andreasa Mavroiannisa, przedstawiciela lewicowej opozycji.
Badanie zostało przeprowadzone przez CMRC w dniach 4-14 października 2022 r. W badaniu wzięły udział 1224 osoby, z którymi przeprowadzono wywiad telefoniczny na reprezentatywnej próbie, margines błędu nie przekracza 2,5%.