Niemiecki rząd tnie szereg programów zbrojeniowych dla Bundeswehry z powodu wysokiej inflacji i umocnienia dolara wobec euro – podał dziennik „Handelsblatt”, powołując się na nienazwanych polityków i przedstawicieli przemysłu obronnego.
Inflacja i silny dolar sprawiły, że planowane zakupy broni są droższe niż pierwotnie zakładano, przy czym szczególnie ucierpiały projekty dla marynarki wojennej i sił powietrznych – podaje gazeta.
POLECAMY: W USA przyznano, że sankcje nie mogą wstrząsnąć Rosją
„Biorąc pod uwagę, że wiele projektów jest projektowanych na pięć do siedmiu lat, inflacja w tym wymiarze stwarza poważny problem finansowy” – powiedziało Handelsblatt źródło znające sytuację. W tym przypadku chodzi o trzecią serię korwet K130, nowe samoloty Eurofighter w wersji do walki elektronicznej, nowe fregaty, a także nowe samobieżne haubice, które mają być zamówione w celu zastąpienia tych dostarczonych na Ukrainę.
Ponadto, zamówienie na amerykańskie myśliwce piątej generacji F-35 zostanie „najwyraźniej” zmniejszone, ponieważ Berlin kalkulował zakupy na poziomie przedkryzysowym w stosunku do euro, według publikacji. Silny dolar sprawia, że import z USA jest droższy, co wpływa na plany zakupu sprzętu.
Nienazwane źródło w rządzie koalicyjnym powiedziało gazecie, że wielkość drugiej partii bojowych wozów piechoty Puma, na które planowano wydać w tym roku 304 mln euro, „jest zmniejszana co tydzień”.
Tymczasem przedstawiciele przemysłu wojskowego skarżą się, że budżet w wysokości 100 mld euro nie wystarczy na spełnienie życzeń Bundeswehry. Według jednego z nich potrzeba 200 mld euro.
Politico informowało w zeszłym tygodniu, że unijny fundusz interwencyjny, przeznaczony na pomoc krajom w wymianie broni dostarczonej Ukrainie, nie był w stanie poradzić sobie z zalewem wniosków o zwrot kosztów.
Kraje zachodnie stanęły w obliczu rosnących cen energii i rekordowej inflacji z powodu sankcji wobec Moskwy i odchodzenia od rosyjskiego paliwa. Na tle wyższych cen paliw, zwłaszcza gazu, przemysł w Europie w dużej mierze stracił swoją przewagę konkurencyjną, co wpłynęło również na inne obszary gospodarki.