Na podstawie ustawy z 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw gospodarstwom domowym przyznawany jest dodatek z tytułu wykorzystywania niektórych źródeł ciepła. Co jednak w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą w miejscu zamieszkania?
Warunki otrzymania dodatku
Zgodnie z ustawą, dodatek przysługuje osobie w gospodarstwie domowym, w przypadku gdy głównym źródłem ciepła gospodarstwa domowego jest:
- kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia albo piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane peletem drzewnym, drewnem kawałkowym lub innym rodzajem biomasy, albo
- kocioł gazowy zasilany skroplonym gazem LPG, albo
- kocioł olejowy
– zgłoszone lub wpisane do centralnej ewidencji emisyjności budynków do 11 sierpnia 2022 r., albo po tym dniu – w przypadku głównych źródeł ogrzewania zgłoszonych lub wpisanych po raz pierwszy do centralnej ewidencji emisyjności budynków.
Aby otrzymać dodatek, należy złożyć wniosek w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania osoby składającej wniosek, na piśmie lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Termin złożenia wniosku upływa 30 listopada 2022 r.
W przypadku gdy pod jednym adresem miejsca zamieszkania zamieszkuje więcej niż jedno gospodarstwo domowe, jeden dodatek dla gospodarstw domowych przysługuje dla wszystkich gospodarstw domowych zamieszkujących pod tym adresem. Jeżeli wniosek o wypłatę dodatku złożono dla więcej niż jednego gospodarstwa domowego mających ten sam adres miejsca zamieszkania, to dodatek ten jest przyznawany wnioskodawcy, który złożył wniosek jako pierwszy. To samo dotyczy przypadku, gdy wniosek o wypłatę dodatku złożyła więcej niż jedna osoba z danego gospodarstwa domowego wieloosobowego.
Wyłączenie z dodatku
O dodatek nie mogą się ubiegać osoby, które otrzymały już dodatek węglowy, a także osoby w gospodarstwie domowym, na potrzeby którego zostało zakupione paliwo stałe na preferencyjnych warunkach zgodnie z ustawą z 23 czerwca 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych w związku z sytuacją na rynku tych paliw (tj. po cenie nie wyższej niż 996,60 zł brutto za tonę).
Wniosek jest weryfikowany przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, który może nawet przeprowadzić wywiad środowiskowy w miejscu zamieszkania wnioskodawcy.
Czym jest gospodarstwo domowe?
Kluczowe dla oceny, kto może ubiegać się o dodatek, jest ustalenie znaczenia pojęcia „gospodarstwa domowego”. Na gruncie omawianej ustawy oznacza ono:
- osobę fizyczną samotnie zamieszkującą i gospodarującą (gospodarstwo domowe jednoosobowe) albo
- osobę fizyczną oraz osoby z nią spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie z nią zamieszkujące i gospodarujące (gospodarstwo domowe wieloosobowe).
Definicja ta nie odnosi się w żaden sposób do ewentualnego wykonywania przez osobę wchodzącą w skład gospodarstwa domowego działalności gospodarczej. Zatem fakt, iż dana osoba prowadzi działalność gospodarczą w miejscu swojego zamieszkania, nie stoi na przeszkodzie otrzymaniu przez nią dodatku do ogrzewania.
Jak będzie w praktyce?
Nie jest wykluczone, że organy będą próbowały kwestionować prawo do dodatku w przypadku przedsiębiorców, którzy zarejestrowali działalność w miejscu zamieszkania. Takie działanie nie miałoby jednak oparcia w przepisach ustawy. Dlatego wato skorzystać z usług prawnika, który na każdym etapie będzie czuwał nad legalnością tego procesu, dbając o twój interes prawny. W tym celu zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią pod numerem telefonu: 579-636-527.
Niniejszy artykuł stanowi formę porady prawnej pro bono i ma na celu edukację prawną obywateli RP. Artykuł ten nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.
Nasza Kancelaria świadczy usługi prawne w zakresie każdej dziedziny prawnej. Jeśli poszukujecie Państwo prawnika, zapraszamy do kontaktu z naszą Kancelarią pod nr tel. 579636527, lub poprzez formularz kontaktowy, jaki znajduje się na naszej stronie głównej.
Świadczymy usługi prawne również drogą online. Informujemy, że porady prawne nie są udzielane pro bono.
Opracowano przez: Zespół LEGA ARTIS
Podstawa prawna:
Polecamy inne nasze publikacje w zakresie zmian prawnych. Aby wejść w zakładkę „Prawo co dnia” kliknij poniższy obrazek.