Według nowego badania skuteczność szczepionek Pfizer i AstraZeneca COVID-19 okazuje się ujemna w stosunku do ciężkiego COVID-19 miesięcy po podaniu.
Pojedyncza dawka szczepionki Pfizer została ustalona na minus 121 procent skuteczności w 84 dniu i minus 85 procent skuteczności w 98 dniu. Druga dawka Pfizera utrzymała się lepiej, ale nadal spadła poniżej 50 procent w 98 dniu, podsumowują naukowcy.
Zgodnie z artykułem opublikowanym w International Journal of Epidemiology, pojedyncza dawka szczepionki AstraZeneca okazała się ujemna w dniu 70, a druga dawka okazała się ujemna w dniu 84 .
Negatywna skuteczność oznacza, że osoba zaszczepiona jest bardziej podatna na wystąpienie choroby niż osoba niezaszczepiona.
Pfizer i AstraZeneca nie odpowiedziały na prośby o komentarz.
Naukowcy doszli do szacunków, analizując dane dotyczące zdrowia około 12,9 miliona ludzi w Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej. Okres badania trwał od 8 grudnia 2020 r. do 30 czerwca 2021 r. – jeden z powodów, dla których nie uwzględniono w badaniu boosterów, które nie były dostępne do późniejszego roku 2021.
Steven Kerr, starszy pracownik naukowy w Instytucie Ushera na Uniwersytecie w Edynburgu, wraz z innymi badaczami wysunęli teorię, że negatywne szacunki wynikały z różnic behawioralnych między populacjami zaszczepionymi i nieszczepionymi.
„Uważamy, że najbardziej prawdopodobnym wyjaśnieniem… jest to, że szczepienie spowodowało, że biorcy uwierzyli, że są chronieni, co prowadzi ich do zmiany swojego zachowania w sposób, który zwiększa ich szanse na zarażenie się” – napisali. „Te zmiany w zachowaniu powinny początkowo być przeważone przez ochronę oferowaną przez odpowiedź immunologiczną stymulowaną przez szczepionkę, ale z biegiem czasu ochrona prawdopodobnie zmniejszyła się, tak że wpływ zmian behawioralnych mógł stać się dominujący”.
Naukowcy nie dostarczyli żadnych dowodów na poparcie teorii.
Grupa stwierdziła również, że możliwe jest, że ochrona, z której korzysta się po wyzdrowieniu z COVID-19, mogła odegrać pewną rolę, wskazując na jeden z wielu artykułów, w których stwierdzono, że naturalna odporność jest lepsza od szczepień.
Część rosnącego trendu
Badanie jest ostatnim, w którym oszacowano negatywną skuteczność szczepionki, chociaż inne zbadały skuteczność przeciwko infekcjom.
Naukowcy z Moderna powiedzieli w niedawnym artykule, że skuteczność szczepionki przeciwko infekcji po kilku miesiącach okazała się ujemna w stosunku do BA.2.12.1, BA.2, BA.4 i BA.5, które są podwariantami wariantu koronawirusa Omicron.
W innym artykule, w którym analizowano skuteczność szczepionki przeciwko zakażeniu wśród dzieci w wieku od 5 do 11 lat, oszacowano , że szczepionka Pfizera okazała się ujemna po 18 lub 20 tygodniach, w zależności od tego, czy dzieci zostały również zakażone COVID-19.
Naukowcy z Kataru, badając skuteczność szczepionek Pfizer i Moderna, oszacowali w czerwcu, że ich skuteczność z czasem stała się ujemna.
W innym artykule, opublikowanym w maju przez amerykańskich naukowców, ustalono, że skuteczność szczepionki firmy Pfizer okazała się ujemna dla dzieci w wieku od 12 do 15 lat po pięciu miesiącach.