Prezydent Francji Emmanuel Macron ujawnił w wywiadzie dla Le Point , że wezwał papieża Franciszka na spotkaniu w Watykanie do podjęcia próby nawiązania bezpośredniego dialogu między prezydentami Joe Bidenem i Władimirem Putinem w celu zaprowadzenia pokoju na Ukrainie.
Wywiad został opublikowany dzień po spotkaniu Macrona z papieżem w poniedziałek w Watykanie. „Zachęciłem papieża Franciszka, by zadzwonił do Władimira Putina i [szefa Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego] patriarchy Moskwy Cyryla, ale także Joe Bidena” – zaczął Macron.
„Potrzebujemy, aby Stany Zjednoczone zasiadły przy stole, aby promować proces pokojowy na Ukrainie” – kontynuował Macron. „Joe Biden ma prawdziwą relację zaufania z papieżem. Papież może mieć na niego wpływ na ponowne zaangażowanie Ameryki na Haiti i Ukrainie”. Biden jest drugim w historii zasiadającym prezydentem USA, który jest katolikiem, a pierwszym jest John F. Kennedy.
We wtorek, przemawiając na konferencji pokojowej zorganizowanej w Watykanie, Franciszek porównał obecny konflikt na Ukrainie i supermocarstwa uzbrojone w broń nuklearną po obu jego stronach do kryzysu kubańskiego sprzed 60 lat :
W swoim przemówieniu do kilku tysięcy osób, wygłoszonym po modlitwie różnych grup religijnych, Franciszek potępił dzisiejszy „ ponury scenariusz , w którym, niestety, plany potężnych światowych przywódców nie uwzględniają słusznych aspiracji narodów”.
Odnosząc się do możliwości użycia broni nuklearnej na Ukrainie, Franciszek powiedział: „Dzisiaj faktycznie coś, czego baliśmy się i mieliśmy nadzieję, że nigdy więcej nie usłyszymy, jest wprost zagrożone: użycie broni atomowej, które nawet po Hiroszimie i Nagasaki kontynuowano niesłusznie. do wyprodukowania i przetestowania .”
Francuski Macron pozostał jednym z nielicznych światowych przywódców, którzy bezpośrednio zaangażowali Putina, po przeprowadzeniu przez całą inwazję serii rozmów telefonicznych z rosyjskim prezydentem w ramach wysiłków zmierzających do znalezienia dyplomatycznej drogi do zakończenia wojny.
Jeśli chodzi o sugestię Macrona skierowaną do papieża, aby skłonić obie strony do bezpośredniego dialogu, Kreml pozytywnie zareagował na tę możliwość, a rzecznik Putina Dmitrij Pieskow powiedział, że cel Macrona wydaje się być rzeczywiście „ukierunkowany na znalezienie możliwego rozwiązania” kryzysu na Ukrainie . do mediów państwowych.
„To powiedziawszy, uwagi nie mówiły nic o tym, że ktoś dzwoni do prezydenta Zełenskiego i rozstrzyga kwestię systemu prawnego, który obecnie zabrania jakichkolwiek rozmów z Rosją ” – dodał. Zełenski wcześniej oświadczył, że nie będzie angażował Moskwy w rozmowy o zawieszeniu broni, dopóki Putin pozostanie prezydentem, co, jak powiedział, zostało skodyfikowane w ukraińskim prawie.