Ustawa lex Czarnek 2.0 została uchwalona przez Sejm. Za przyjęciem nowelizacji głosowało 230 posłów, 220 było przeciw, 4 wstrzymało się od głosu.
Lex Czarnek 2.0, czyli – nowelizacja ustawy Prawo oświatowe dotycząca m.in. zasad działalności organizacji i stowarzyszeń w szkołach i przedszkolach, a także wprowadzająca zmiany w edukacji domowej – została uchwalona przez Sejm.
Za przyjęciem nowelizacji głosowało 230 posłów, 220 było przeciw, 4 wstrzymało się od głosu. Wcześniej Sejm nie przyjął wniosku klubów KO i Lewica, koła Konfederacji, Polski 2050 i PPS o odrzucenie nowelizacji.
Lex Czarnek 2.0. Kontrowersyjna ustawa przyjęta przez Sejm
Odrzucono też wszystkie poprawki opozycji zgłoszone podczas drugiego czytania projektu. Przyjęto jedną poprawkę zgłoszoną przez PiS – by do organizacji, które nie będą wymagały opinii kuratora, dopisać Polski Czerwony Krzyż.
Po uchwaleniu nowelizacji minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek pytany był w Sejmie przez dziennikarzy „czy jest wszystko dogadane z panem prezydentem i czy nie będzie tym razem weta”.
Będzie weto prezydenta do lex Czarnek? „Tłumaczyłem”
- Tłumaczyłem to przez cały czas, przez kilka miesięcy, że trwają spotkania, trwają konsultacje, że ustawa będzie w trybie poselskim, że posłowie pracują pilnie razem z urzędnikami z Kancelarii Prezydenta, że sprawy posuwają się naprzód. Kiedy został zgłoszony projekt ustawy, tłumaczyłem to również w Sejmie i cały czas słyszałem, że pan prezydent jest oszukiwany. Generalnie mnóstwo słów, żadnych konkretów, takie chciejstwo opozycji, żeby znów doszło do jakiegoś nieporozumienia. Nie ma żadnego nieporozumienia, wszystko jest uzgodnione z kancelarią pana prezydenta – powiedział Czarnek.
Jeden z dziennikarzy zapytał szefa MEiN, dlaczego jeszcze potrzebna jest pieczątka kuratora, skoro rodzice i tak decydują o zajęciach dodatkowych. – Pan redaktor nie słucha i zadaje dodatkowe pytania. Jak pan redaktor posłucha teraz, to nie będzie zadawał dodatkowych pytań – odpowiedział Czarnek.
– Kurator oświaty jest organem nadzoru pedagogicznego w polskich szkołach od kilkudziesięciu lat. Co to znaczy nadzór pedagogiczny? Nadzór nad treściami przekazywanymi uczniom. Dlaczego organizacje pozarządowe miałyby nie pokazywać, czego chcą uczyć nasze dzieci? Bo ja tego nie rozumiem – przekazał minister.
Obecnie w szkole i w placówce oświatowej (np. w przedszkolu) „mogą działać, z wyjątkiem partii i organizacji politycznych, stowarzyszenia i inne organizacje, a w szczególności organizacje harcerskie, których celem statutowym jest działalność wychowawcza albo rozszerzanie i wzbogacanie form działalności dydaktycznej, wychowawczej, opiekuńczej i innowacyjnej szkoły lub placówki”. Podjęcie przez nie działalności w szkole lub w placówce wymaga zgody dyrektora szkoły lub placówki, wyrażonej po uprzednim uzgodnieniu warunków tej działalności oraz po uzyskaniu pozytywnej opinii rady szkoły lub placówki i rady rodziców.
Zgodnie z uchwaloną w piątek przez Sejm nowelizacją wydanie opinii przez radę szkoły/placówki lub radę rodziców muszą poprzedzić konsultacje przeprowadzone wśród rodziców, po zaznajomieniu ich ze scenariuszami zajęć, jakie chce organizacja prowadzić i materiałami, jakie chce wykorzystywać, przekazanymi przez organizacje dyrektorowi szkoły. Sposób przeprowadzenia konsultacji rada ma określić w regulaminie swojej działalności. Dopiero po przeprowadzeniu konsultacji rada będzie mogła wydać opinię. Kompetencje rady zostaną poszerzone dodatkowo o monitorowanie w szkole działalności stowarzyszenia lub organizacji i informowanie o tym rodziców.
Niezależnie od tego, nie później niż na dwa miesiące przed rozpoczęciem zajęć, dyrektor ma przekazać kuratorowi oświaty materiały wykorzystywane przez stowarzyszenie lub organizację do realizacji programu zajęć, scenariusz tych zajęć oraz pozytywną opinię rady. Kurator będzie miał 30 dni na wydanie opinii, z tym że niewydanie opinii w tym terminie będzie uznawane za równoznaczne z wydaniem opinii pozytywnej. Opinia kuratora będzie decydująca, czy dana organizacja lub stowarzyszenie będzie mogło przeprowadzić w szkole lub przedszkolu zajęcia.
Opinia kuratora oświaty nie będzie wymagana tylko w przypadku zajęć organizowanych i prowadzonych: w ramach zadań zleconych z zakresu administracji rządowej realizowanych przez Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom, przez organizację harcerską objętą honorowym protektoratem prezydenta RP lub przez Polski Czerwony Krzyż.
Udział ucznia w zajęciach prowadzonych przez stowarzyszenia lub organizacje będzie wymagał także pisemnej zgody rodziców niepełnoletniego ucznia lub zgody samego pełnoletniego ucznia.
Lex Czarnek 2.0 to projekt „jeszcze bardziej szkodliwy”
Według Katarzyny Lubnauer, byłej przewodniczącej Nowoczesnej, lex Czarnek 2.0 to projekt „jeszcze bardziej szkodliwy niż wersja 1.0”. „Wojna trwa, projekt dzieli Polaków, a kurator dalej zadecyduje za rodziców o edukacji ich dzieci” – tłumaczyła, zauważając, że właśnie z tych powodów prezydent zawetował ustawę w marcu. „Apelujemy o drugie weto!” – napisała.
Zdaniem Krystyny Szumilas, minister edukacji narodowej w rządzie Donalda Tuska, rządzący przyjmując ustawę „nie mają żadnych hamulców”, a przy tym „cynicznie kłamią i oszukują”. „Przyjęcie lex Czarnek spowoduje, że w szkołach działać będą jedynie organizacje ideologicznie akceptowanie przez polityków PiS. Te, którym tak hojnie sypie pieniądzem ze swoich specjalnych funduszy minister Czarnek” – napisała, publikując wpis na Twitterze resortu edukacji, według którego to rodzice będą teraz decydować o działalności organizacji pozarządowych w szkołach.
sc:PAP