W 2023 roku zadebiutuje rządowa aplikacja do e-paragonów. Po jej zainstalowaniu zamiast tradycyjnego, papierowego paragonu otrzymać można będzie jego elektroniczny odpowiednik. Nad podobnymi rozwiązaniami mają pracować także banki.
Rządowa aplikacja do e-paragonów
Zakupy z rządową aplikacją, która wyśle dokładne dane o przeprowadzonych zakupach na serwery Ministerstwa Finansów – taką propozycję ma przedstawić rząd Polakom we wrześniu 2023 roku. Mimo, że rejestrowane mają być dokładne dane na temat transakcji, rząd uspokoił, że nie będą one służyły do inwigilowania obywateli ani przedsiębiorców.
Najpierw kupujący będzie musiał zainstalować ją na swoim smartfonie. Następnie aplikacja połączy się z systemem dystrybucji e-paragonów – hubem paragonowym, aby pobrać wygenerowany, unikalny identyfikator, którym klient będzie się posługiwał przy kasie, żądając paragonu w postaci elektronicznej. Chcąc uzyskać identyfikator, nie trzeba będzie podawać żadnych danych, nawet numeru telefonu – wyjaśnił Jedynak.
Korzystanie z aplikacji ma być co do zasady identyczne z uczestniczenia w programie lojalnościowym sklepów: przed zakończeniem transakcji trzeba będzie podsunąć sprzedawcy do zeskanowania indywidualny kod. Po jego wprowadzeniu system wyśle informacje o zakupie na rządowy serwer i nie wydrukuje papierowego dowodu sprzedaży. E-paragon będzie można następnie pobrać w ciągu 30 dni – nie będzie on automatycznie dodawany do historii zakupów w aplikacji rządowej. Tworzone są już inne rozwiązania, które mogą wykorzystywać dane w inny sposób: nad dodaniem e-paragonów do swoich aplikacji mają pracować już banki.
„Ministerstwo Finansów (MF) udostępniło 31 grudnia 2021 r. aplikację e-paragony, która w aktualnym wydaniu pozwala na zachowania skanów paragonów papierowych i obecnie MF pracuje nad funkcjonalnością pobierania paragonów elektronicznych. Będzie to możliwe po uruchomieniu rozwiązania »HUB e-paragony«, dającego możliwość powszechnego stosowania paragonów elektronicznych. Termin wdrożenia tego rozwiązania planowany jest na wrzesień 2023 r.” — poinformował niedawno w Sejmie Mariusz Gojny, wiceminister finansów.
Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna”, darmowa aplikacja do e-paragonów przygotowana przez rząd ma się pojawić w przyszłym roku. Władza liczy jednocześnie na to, że na rynku pojawią się podobne rozwiązania komercyjne.
Gazeta wyjaśnia, że wystarczy, iż klient zainstaluje tylko jedną, wybraną przez siebie aplikację i pobierze unikalny identyfikator, którym będzie posługiwał się przy kasie.
3 komentarze
Kolejny krok do postępującej inwigilacji. Rząd zapewnia ? Należy pamiętać jedno najważniejsze. gotówka zapewnia anonimowość. Płacąc gotówkę tylko Ty i nikt więcej nie wie, kiedy, gdzie i na co wydajesz swoje pieniądze. W przeciwieństwie do pieniądza elektronicznego nie ma też żadnego śladu odnotowanego na rachunku bankowym. Posiadanie gotówki zawsze było i nadal jest synonimem wolności. Z kolei wycofanie gotówki z obiegu oznaczałoby utratę tej wolności. Co więcej, w czasach zwiększających się nieustannie uprawnień Państwa wobec bezbronnego obywatela oraz pozbawiania ludzi podstawowych wolności, posiadając gotówkę – nawet jeśli będziesz niewygodny dla władzy – będziesz mieć pieniądze, gdyż nie będzie ona mogła tak łatwo Cię ich pozbawić jak w przypadku wyłącznie pieniądza elektronicznego. Ale oczywiście znajdą się „entuzjaści” elektronicznych płatności. Niestety.
wszystko sprowadza się do niewolnictwa
ja mam rząd dokładnie tam gdzie słońce nie dochodzi, mogą mnie cnoknąć jak im jeszcze pozwolę ach muszą by po 20 dawce szczypawy