Skupienie się europejskiego systemu opieki zdrowotnej na pandemii koronawirusów grozi krajom kontynentu „epidemią” nowotworów – donosi Guardian, powołując się na badanie panelu Lancet Oncology.
POLECAMY: Niepokojące badania łączą szczepionkę COVID z chorobą Parkinsona
„Obawiamy się, że Europa stanie w obliczu epidemii raka w ciągu najbliższych dziesięciu lat, jeśli systemy opieki zdrowotnej i badań nad rakiem nie zostaną pilnie potraktowane priorytetowo” – powiedział lider badania profesor Mark Lawler z Queen’s University Belfast.
Szybkie przeorganizowanie systemów opieki zdrowotnej i wprowadzenie blokad miało negatywne konsekwencje, które nadal wpływają na badania przesiewowe i leczenie pacjentów z rakiem, powiedzieli badacze.
„Aby podkreślić skalę problemu, obliczyliśmy, że podczas pandemii COVID-19 około miliona przypadków pozostało niezdiagnozowanych w całej Europie” – cytuje gazeta autorów badania.
POLECAMY: Ogromną falę udarów i zwałów wśród młodych zauważa TVN. Tego nie było przed akcją wakcynacji
Ponadto obecnie więcej nowotworów wykrywa się w późniejszych stadiach niż przed pandemią. Wszystko to potencjalnie pogorszy jakość życia pacjentów w Europie i zmniejszy wskaźniki przeżywalności – przewidują eksperci.
POLECAMY: CDC przyznaje, że podało fałszywe informacje na temat nadzoru szczepień przeciwko COVID-19
Raport mówi, że w pierwszym roku pandemii lekarze w Europie widzieli o półtora miliona mniej pacjentów z rakiem, a jeden na dwóch chorych nie miał w porę przeprowadzonego leczenia – operacji lub chemioterapii.
Na sytuację nowotworów negatywnie wpływają m.in. opóźnienia i anulowanie badań klinicznych w czasie pandemii – stwierdzili naukowcy.