Teraz robi się poważnie! Pierwszy kraj chce ograniczyć ogrzewanie do 20 stopni w przypadku braku gazu – a także sprawdzać to poprzez kontrole punktowe.
Rada Federalna przygotowała nowe środki na wypadek, gdyby Szwajcarię dopadł zimą poważny niedobór gazu. Mieszkania na przykład mogły być ogrzewane tylko do 20 stopni. Jak podaje „20 Minuten”, radny federalny Guy Parmelin poinformował w środę o środkach, które mogą zostać podjęte w przypadku braku gazu w Szwajcarii tej zimy. Ogłoszono projekt rozporządzenia, które mogłoby być wykorzystane w przypadku dużego niedoboru.
POLECAMY: Żyjesz w świecie stworzonym przez Rezerwę Federalną. Czy coś jest nie tak?
Jeśli zostanie to zastosowane, na przykład temperatura pokojowa we wnętrzach ogrzewanych gazem może zostać ograniczona do maksymalnie 20 stopni. Zakazana byłaby również eksploatacja promienników czy myjek wysokociśnieniowych – przygotowanie ciepłej wody użytkowej zostałoby ograniczone do 60 stopni. Naruszenie niniejszego regulaminu będzie karane karami pieniężnymi. „20 minut” odpowiada na najważniejsze pytania dotyczące nowego projektu rozporządzenia.
Czy tej zimy zabraknie gazu?
Tego nie da się przewidzieć i zależy to nie tylko od czynników meteorologicznych, ale przede wszystkim od czynników geopolitycznych, mówi Federalny Departament Gospodarki, Edukacji i Badań (EAER). Wszyscy są już proszeni o oszczędzanie energii.
Jaki jest obecny stan dostaw gazu w Szwajcarii?
Szwajcarskie dostawy gazu ziemnego są obecnie zabezpieczone. Wszystkie przepustowości rurociągów krajowych oraz przepustowości importowe i eksportowe są obecnie dostępne bez ograniczeń. Wojna między Rosją a Ukrainą nie ma obecnie bezpośredniego wpływu na dostawy szwajcarskiego gazu, z wyjątkiem gwałtownego wzrostu cen.
Dlaczego teraz nie podejmuje się żadnych działań?
Projekty rozporządzeń opierają się na ustawie o dostawach państwowych, która dopuszcza dotkliwą ingerencję w wolność gospodarczą w przypadku poważnego niedoboru towarów pierwszej potrzeby. Przepisy te nie mogą jednak zostać teraz wprowadzone w życie, ponieważ dostawy w Szwajcarii są obecnie zabezpieczone.
Co może być zakazane?
Projekt rozporządzenia zawiera różne środki na wypadek poważnego niedoboru. Nie oznacza to jednak, że wszystkie zostaną wprowadzone w życie w przypadku wystąpienia niedoborów. Powinno być zakazane:
– ogrzewanie nieużywanych pomieszczeń
– ogrzewanie basenów, łaźni parowych i saun
– obsługa promienników, kurtyn ciepłego powietrza, kominków gazowych, myjek wysokociśnieniowych i namiotów na ciepłe powietrze
Zakazy te dotyczą zarówno firm, jak i gospodarstw domowych. Ponadto ogrzewanie w pomieszczeniach powinno być ograniczone do 20 stopni.
Dlaczego Rada Federalna może ustanawiać przepisy dla prywatnych gospodarstw domowych?
Szwajcarskie gospodarstwa domowe odpowiadają za ponad 40 procent całkowitego zużycia gazu. Nie jest zatem możliwe znaczne ograniczenie konsumpcji bez wkładu gospodarstw domowych. W przypadku awarii sieci również prywatne gospodarstwa domowe nie mogłyby być już zaopatrywane.
W jaki sposób kontroluje się te zakazy?
Kontrola przestrzegania tych zakazów należy do obowiązków kantonów. O przeprowadzeniu kontroli decydują odpowiednie kantony.
Co będzie grozić za nieprzestrzeganie zakazów?
Ustawa o zaopatrzeniu w grunty nie daje podstaw do nakładania kar administracyjnych – naruszenia są karane jako wykroczenia. Można więc nakładać grzywny, ale nie muszą być one wyższe niż mandaty i może się nimi zająć prokuratura w drodze postanowienia o ukaraniu.
Czy przepisy te będą dotyczyć tylko mieszkań ogrzewanych gazem?
Tak, przepisy dotyczą tylko ogrzewania gazem. Dopóki starczy oleju opałowego, nie ma powodu i podstawy prawnej, aby ograniczać ogrzewanie olejem – podaje EAER.