W następstwie rosnących napięć między Włochami a Francją w związku z migrantami łodziami na Morzu Śródziemnym, francuski minister spraw wewnętrznych Gérald Darmanin uciekł się do niezwykle ostrej retoryki, nazywając włoski rząd „wrogami Francji”.
Darmanin wygłosił komentarz w odpowiedzi na pytanie deputowanej Zgromadzenia Narodowego Mathilde Paris podczas sesji pytań i odpowiedzi we francuskim parlamencie, mówiąc, że Włochy „atakują Francję”.
Paryż pytał, dlaczego większość migrantów na pokładzie statku Ocean Viking, któremu Francja zezwoliła na cumowanie, została zwolniona z mieszczącego ich centrum administracyjnego, pomimo wcześniejszych zapewnień ministra, że „(oni) nie będą mogli opuścić centrum administracyjnego ”. Zamiast odpowiedzieć na pytanie, Darmanin twierdziła, że jest „sojusznikiem” „wrogów” Francji.
„W rzeczywistości, proszę pani, nie jest pani patriotą, jeśli sprzymierza się pani z wrogami, którzy w tej chwili atakują Francję” – powiedział Darmanin w odpowiedzi na pytanie Paryża. „Jesteście po stronie pani (Giorgia) Meloni i jej rządu, który nie przestrzegał prawa międzynarodowego, zamiast tego atakujecie francuskich policjantów” – dodał.
Francuski rząd jest krytykowany za przyjmowanie migrantów, a raport pokazuje, że 26 z 44 przyjętych nieletnich uciekło już z ośrodka dla migrantów.
Wojna słów
Język używany przez Darmanina z pewnością zwiększy napięcie między dwoma krajami, które narasta od czasu, gdy Włochy odrzuciły przyjęcie 234 migrantów ze statku organizacji pozarządowej Ocean Viking, który miał na pokładzie głównie mieszkańców Afryki Północnej. Włochy argumentują, że w samym 2022 roku przyjęły już 90 000 migrantów, a nawet po odrzuceniu Ocean Viking nadal pozwoliły zacumować trzem statkom organizacji pozarządowych i wysiąść 600 migrantom.
Chociaż prezydent Francji Emmanuel Macron nazwał Meloniego „nieludzkim” za to, że nie przyjął migrantów z Ocean Viking, jednocześnie Francja powiedziała, że bierze odwet, nie przyjmując 3000 migrantów z Włoch, których obiecała przyjąć. Meloni odpowiedział: wskazując na francuski program frankowy CFA, w ramach którego Francja zgadza się drukować pieniądze dla 14 krajów afrykańskich w zamian za opłaty mennicze, które mogą sięgać nawet 50 procent. Twierdzi, że Francja nadal zachowuje się jak potęga kolonialna, która w pierwszej kolejności skłania Afrykańczyków do migracji.
Włochy podążyły drogą zezwalania łodziom na cumowanie, ale argumentują, że wszyscy zdrowi migrujący mężczyźni nie będą mogli zejść na ląd, co niewiele robi, aby rozwiązać włoskie problemy związane z masową migracją. Ponieważ miliony młodych Afrykanów chcą udać się do Europy, kwestia ta prawdopodobnie zdominuje europejską politykę i stosunki dwustronne między narodami takimi jak Włochy i Francja w dającej się przewidzieć przyszłości.