Włoski rząd pracuje nad kwestią nacjonalizacji należącej do Lukoila rafinerii w mieście Priolo na Sycylii – poinformował we wtorek rzymski dziennik „La Repubblica”.
„Wydaje się, że rząd zdecydował: rafineria w Priolo, najważniejsza w kraju, może być uratowana tylko poprzez interwencję państwa. Według źródeł zaangażowanych w operację, rada ministrów, która zbierze się w czwartek, zostanie wezwana do podjęcia decyzji o nacjonalizacji obiektu w prowincji Syrakuzy” – zaznaczyła gazeta.
Gazeta zaznaczyła, że decyzja ta podyktowana jest nowymi sankcjami UE wobec Rosji, które przewidują stopniowe nakładanie embarga na import ropy z Rosji od 5 grudnia. Zakład Lukoila na Sycylii rafinuje rosyjską ropę Urals.
Pod koniec ubiegłego tygodnia minister ds. przedsiębiorstw i produktów Made in Italy Adolfo Urso przekonywał, że wszystkie istniejące opcje ratowania rafinerii Priolo, w tym jej ewentualna nacjonalizacja, pozostają na stole. Wśród innych możliwych rozwiązań wymienił dodatkowe gwarancje państwowej agencji kredytów eksportowych (Sace) na zakup ropy poza Rosją, zwrócenie się do Komisji Europejskiej o opóźnienie embarga na wzór Bułgarii oraz sprzedaż elektrowni inwestorowi zewnętrznemu z wykorzystaniem narzędzia Golden power.
Jak podkreślił Urso w wywiadzie dla La Sicilia, nacjonalizacja jest ostatecznością, jeśli wszystko inne zawiedzie.
Kraje zachodnie rozpoczęły nakładanie sankcji na Federację Rosyjską, w szczególności na rosyjskie dostawy energii, w związku ze ekskalacją konfliktu na Ukrainie. Na przykład szósty pakiet europejskich sankcji przewiduje stopniowe embargo na import ropy z Rosji. Jeśli chodzi o produkty naftowe, embargo ma w pełni obowiązywać od 5 lutego.