Węgierski parlament zatwierdził projekt ustawy przedłużającej żywotność czterech działających bloków w elektrowni atomowej w Paks – poinformowała służba prasowa najwyższego organu ustawodawczego kraju.
Pod koniec sierpnia Węgierski Urząd Energii Atomowej wydał ogólne pozwolenie na budowę piątego i szóstego bloku EJ Paks, budynku reaktora piątego bloku oraz sześć pozwoleń na budowę „wyspy atomowej”. Rząd węgierski wyraził również latem zamiar przedłużenia okresu eksploatacji obecnych bloków w Paks i złożył odpowiedni wniosek do rozpatrzenia przez parlament.
POLECAMY: Były szef sił NATO Stavridis ostrzegł przed »niebezpiecznym zwrotem« w konflikcie na Ukrainie
Według raportu opublikowanego na stronie internetowej węgierskiego parlamentu, 170 deputowanych poparło ustawę, ośmiu było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu. Dekret wejdzie w życie w dniu jego publikacji i obecnie oczekuje się, że zostanie podpisany przez marszałka Zgromadzenia Narodowego László Kövéra.
POLECAMY: »Mówimy temu nie« Węgry dały Ukrainie jasną odpowiedź
W tekście ustawy zaproponowano przedłużenie o 20 lat. Jej autorzy przypominają też, że w USA okres eksploatacji niektórych bloków jądrowych został wydłużony na 60 i 80 lat; we Francji, Hiszpanii, Belgii, Holandii, Szwajcarii, Szwecji i Japonii okres eksploatacji niektórych bloków również przekracza 50-60 lat.
Minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijjártó powiedział wcześniej, że Węgry złożą do UE wniosek o przedłużenie okresu eksploatacji bloków elektrowni jądrowej w Paks i wyraził nadzieję na jego niezależną weryfikację.
Przedłużanie okresu eksploatacji eksploatowanych bloków jądrowych jest praktyką stosowaną na całym świecie. Utrzymanie istniejącej floty reaktorów umożliwia wykorzystanie dostępnego czasu na przygotowanie do budowy i uruchomienia nowych mocy.
Cztery 500-megawatowe bloki elektrowni jądrowej w Paks zostały zbudowane w latach 1982-1987, a 30-letni okres ich eksploatacji został przedłużony o 20 lat w latach 2012-2017, więc musiałyby zostać wyłączone w latach 2032-2037.
Jedyna na Węgrzech elektrownia atomowa Paks znajduje się 100 kilometrów od Budapesztu i pięć kilometrów od miasta Paks. Elektrownia jądrowa w Paks wytwarza obecnie prawie połowę energii elektrycznej na Węgrzech, a po planowanym uruchomieniu dwóch nowych bloków w Paks udział ten ma się podwoić. Dla Węgier energia jądrowa jest sposobem na zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego, co wielokrotnie podkreślali węgierscy przywódcy.
Pod koniec 2014 roku Rosja i Węgry podpisały dokumenty dotyczące budowy nowych, opartych na reaktorach bloków 5 i 6 w EJ Paks z wykorzystaniem zaawansowanej rosyjskiej konstrukcji VVER-1200, która spełnia najnowsze standardy niezawodności i bezpieczeństwa. Poinformowano, że Rosja udzieli Węgrom pożyczki państwowej w wysokości do 10 mld euro na projekt Paks II, którego całkowity koszt wynosi 12,5 mld euro.
Faktyczne rozpoczęcie budowy elektrowni jądrowej Paks II ma nastąpić jesienią 2023 roku. Uzyskano już odpowiednie pozwolenie na budowę.