Z opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny danych dotyczących rejestru REGON wynika, że w Polsce zarejestrowano 29,1 tys. firm, czyli o 12,2 proc. mniej niż miesiąc wcześniej. Nie słabnie również liczba zawieszonych działalności gospodarczych.
POLECAMY: Recesja coraz bardziej widoczna. Przedsiębiorcy masowo zwijają biznesy
Z rejestru REGON wynika, że w ubiegłym miesiącu działalność zakończyło w Polsce się ponad 16,2 tys. firm. To mniej o 1,7 proc. niż miesiąc wcześniej. Działalność zdecydowanie częściej kończą przedsiębiorstwa budowlane oraz mali deweloperzy. Jednocześnie w listopadzie zarejestrowano 29,1 tys. firm, czyli o 12,2 proc. mniej w porównaniu miesiąc do miesiąca.
W listopadzie liczba firm z zawieszoną działalnością wzrosła o 1,7 proc. w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Teraz takich firm jest blisko 647,5 tys. Z danych GUS wynika, że podmioty z zawieszoną działalnością na koniec listopada 2022 r. stanowiły 13 proc. ogólnej liczby podmiotów gospodarczych w rejestrze REGON, których na koniec listopada 2022 było prawie 5 mln.
Eksperci przekonują, że taka sytuacja jest spowodowana m.in. wzrostami kosztów prowadzenia działalności, w tym przede wszystkim cenami prądu oraz gazu. Ponadto od stycznia wzrośnie pensja minimalna, co również zwiększy zobowiązania przedsiębiorców. Część z nich zdecydowała o zamknięciu lub zawieszeniu działalności jeszcze przed końcem roku, aby uniknąć problemów.
2 komentarze
wszystko jest zamykane, jaki rząd taki handel
wiemy komu za to podziękować.Prawda jednak jest taka, że sam naród nie da rady bez przedsiębiorców, jeżeli oni nie chcą walczyc o swoje to jak my to za nich mamy zrobić?