Przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Rady i Komisji podpisali wspólne porozumienie określające priorytety przed kolejnymi wyborami europejskimi w 2024 r. Na liście 164 parlamentów znajduje się cyfrowa waluta banku centralnego.
POLECAMY: Agenda przyśpiesza. Pierwszy bank w Polsce rozpoczął wydawanie kart biometrycznych
Komisja Europejska obiecała wkrótce opracować przepisy dotyczące cyfrowego euro. Rzecznik potwierdził, że komisja planuje przedstawić propozycję w drugim kwartale 2023 roku.
POLECAMY: Chiński rząd wprowadził »pieniądze z datami ważności«
Na liście priorytetów znalazł się również unijny pakiet dotyczący prania pieniędzy. Rozporządzenie AML jest przedmiotem negocjacji między decydentami w Parlamencie Europejskim. Dyskusje objęły DeFi, DAO i NFT. Oczekuje się, że ogólnounijna agencja ds. przeciwdziałania praniu pieniędzy będzie nadzorować przepisy, w tym dotyczące firm kryptograficznych.
Europejski Bank Centralny pracuje obecnie nad cyfrowym euro z wybranymi partnerami, w tym Amazonem. Faza projektu zakończy się w marcu 2023 r., po czym nastąpi decyzja o uruchomieniu euro-CBDC, co ma nastąpić w październiku.
Kierownictwo EBC twierdzi, że cyfrowe euro prawdopodobnie będzie miało ograniczone indywidualne transakcje i limity przechowywania wartości.