Z końcem grudnia br. wygaśnie część kontraktów na świadczenie przez wielkopolskie przychodnie usług podstawowej opieki medycznej w ramach NFZ. Co dalej z pacjentami?
6 grudnia wielkopolski oddział Funduszu przekazał przychodniom lekarzy rodzinnych aneksy pozwalające przyjmować pacjentów w ramach ubezpieczenia przez kolejne 27 miesięcy. Nie wszyscy się na to zgodzili. Na 641 umów lekarzy rodzinnych w Wielkopolsce, w przypadku ok. 30% nie zostały podpisane aneksy.
„Wielkopolska jest jedynym województwem w kraju, gdzie część lekarzy nie zgadza się na zaproponowane warunki umów. Wśród nich są lekarze skupieni wokół Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia, którzy oczekują skrócenia okresu obowiązywania umowy do 12 miesięcy. Taka zmiana nie jest brana pod uwagę przez NFZ” – informowała we wtorek Marta Żbikowska-Cieśla, rzeczniczka wielkopolskiego oddziału NFZ.
Do sprawy odniosło się Porozumienie Pracowników Ochrony Zdrowia. „Pracujemy na pełnych obrotach (przy ogromnej obecnie liczbie chorych) i uspokajamy, że będziemy pracować po 1 stycznia 2023 roku! Komunikat Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Poznaniu, informujący, a raczej dezinformujący, iż podmioty podstawowej opieki zdrowotnej nie chcą podpisać aneksów do umów, to zwyczajne straszenie pacjentów! Aneksy podpisać chcemy i to bezterminowo, co jeszcze w październiku zaproponował nam NFZ!” – podkreśla w rozmowie z RMF24.pl Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.
Rzeczniczka wielkopolskiego oddziału NFZ powiedziała dziennikarzom, że aneksy wciąż napływają do Narodowego Funduszu Zdrowia i ma nadzieję, że do końca tygodnia sytuacja zostanie załatwiona.