Podwyżek niemal wszystkiego ciąg dalszy. Od 11 stycznia br. zaczną obowiązywać wyższe ceny biletów na przejazdy pociągami – przekazało PKP Intercity. Podwyżkę uzasadniono tak samo jak przed niecałym rokiem, czyli m.in. znaczącymi zmianami cen energii elektrycznej.
Jak przekazał przewoźnik kolejowy, zmiana cen biletów wynika z konieczności ich dostosowania do rosnących kosztów działalności – przede wszystkim wyższych cen energii elektrycznej – oraz do oferty cenowej konkurencji.
Zgodnie z zapowiedziami przewoźnika ceny biletów jednorazowych w poszczególnych kategoriach pociągów wzrosną średnio: o 17,8 proc. dla przewozów Express InterCity Premium (EIP); o 17,4 proc. w pociągach Express InterCity (EIC); o 11,8 proc. w pociągach Twoje Linie Kolejowe (TLK). Średnio o 10 proc. wzrosną również ceny biletów odcinkowych.
Ceny biletów w PKP Intercity. Będzie drożej
Zaznaczono, że w porównaniu do stycznia 2022 r. cena energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii wzrosła o 62,18 proc. To przełoży się bezpośrednio na znaczący wzrost prognozowanych opłat za energię czynną w 2023 r. Jak podkreślono, oznacza to wzrost kosztów usług świadczonych przez PKP Intercity.
Spółka zwróciła też uwagę na najwyższy od wielu lat poziom inflacji, która w listopadzie 2022 r. wyniosła 17,5 proc., a także wysokie stopy procentowe.
Poprzednią podwyżkę tłumaczono tak samo
To druga w ciągu zaledwie 12 miesięcy podwyżka cen biletów PKP Intercity. Poprzednia miała miejsce 13 stycznia 2022 roku, więc technicznie kolejna nastąpi po niecałym roku (zabraknie dwóch dni do „pełnego” roku).
Jak podwyżkę tłumaczono 12 miesięcy temu? „PKP Intercity dostosowuje ceny biletów do aktualnej sytuacji na rynku – rosnących kosztów działalności: wyższych cen energii trakcyjnej czy modernizacji taboru i zapleczy technicznych oraz do oferty przewoźników regionalnych” – właśnie tak.
Rekordowa liczba pasażerów PKP Intercity w 2022 roku
W ocenie PKP IC styczniowa podwyżka nie zrekompensuje w całości kosztów prowadzenia działalności, „a jedynie częściowo je złagodzi”. Jednocześnie zmienią się też zasady korzystania z biletów Multiprzejazd i Multiprzejazd MAX, które zastąpiły „weekendowe”. Będą ważne o kilka godzin dłużej, czyli do północy z czwartku na piątek, a nie do godz. 15:00. Ich ceny pozostają bez zmian.
W zeszłym roku na pokłady pociągów PKP IC wsiadła rekordowa od ponad dekady liczba podróżnych – niemal 59 milionów.
„Szczególnie w czasie rosnącej inflacji i rosnących cen paliw, PKP Intercity wyszło naprzeciw potrzebom milionów Polaków chcących podróżować po kraju i wprowadziło ofertę Taniej z Bliskimi, dzięki której przejazd pociągiem w kilka osób stał się bardzo konkurencyjny kosztowo wobec podróży samochodem” – twierdzi spółka.