Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało dwie ważne zmiany związane z trwającym sezonem infekcji w Polsce. Od nowego roku (czyli 1 stycznia 2023) lekarze rodzinni zostaną zaopatrzeni w bezpłatne testy, które wykażą, czy pacjent choruje na COVID-19, grypę czy na wirus RSV atakujący górne i dolne drogi oddechowe.
Dzisiaj rano podpisałem rozporządzenie, które wprowadza do POZ, czyli u lekarza rodzinnego, możliwość wykonania testu, który będzie identyfikował, z jaką przypadłością mamy do czynienia – czy jest to RSV, grypa, czy COVID-19 – przekazał w czwartek minister Adam Niedzielski.
Potrójne testy combo obejmują wirusy grypy i COVID-u i RSV. Oznacza to, że wykonując jeden test można określić rodzaj infekcji – czy jest to RSV, grypa czy COVID-19.
Minister Niedzielski dodał, że odbyło się posiedzenie rady taryfikacyjnej, która przekazała wycenę takich testów. Testy combo mają być dostępne i refundowane w poradniach lekarzy rodzinnych – wyjaśnił wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
Obecnie testy można kupić na własną rękę, w aptece, za około 30 zł.
Lekarze już kierują na testy
Jesteśmy po rozmowach z producentami, którzy zadeklarowali, że w tym profesjonalnym obrocie testów nie zabraknie. Mówię tutaj o profesjonalnym obrocie, bo testy, które mamy w aptekach, muszą być dodatkowo certyfikowane do samowykorzystania, a testy które będą wykonywane w POZ, to będą testy przeznaczone dla profesjonalistów – wyjaśnił Niedzielski.
Dodał, że producenci zadeklarowali, że w ciągu tygodnia będą takie testy dostępne. – One będą kupowane przez POZ i przeznaczane dla pacjentów – dodał.
Zakłada się, że rozporządzenie wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.