Od 1 stycznia 2023 r dystrybucja i sprzedaż energii elektrycznej będą podlegać nowym taryfom. Zgodnie z tzw. Tarczą Solidarności od stycznia obowiązuje nowy system pomocy w opłaceniu rachunków za prąd. Ile zapłacimy za prąd w 2023 roku? Jak wykorzystać spadające ceny energii elektrycznej? sprawdź szczegóły
Od 1 stycznia 2023 r. są nowe stawki na dystrybucję i sprzedaż energii elektrycznej
Prezes URE zatwierdził taryfy na sprzedaż energii elektrycznej do odbiorców w gospodarstwach domowych czterem tzw. sprzedawcom z urzędu (PGE Obrót, Tauron Sprzedaż, Enea i Energa Obrót) oraz, w tym roku wyjątkowo, jednej z firm pełniących funkcję sprzedawcy z urzędu, która dotychczas była zwolniona z obowiązku przedkładania taryf do zatwierdzenia – Tauron Sprzedaż GZE.
Zatwierdzono także taryfy dla pięciu największych dystrybutorów energii (OSD): PGE, Tauronu, Enei, Energi i Stoen Operator Taryfy dystrybucyjne dotyczą wszystkich odbiorców, w tym przedsiębiorstw i branż.
Jak będą wyglądały rozliczenia za energię w 2023 roku?
Prezes UREW Rafał Gawin zwrócił uwagę, że w związku z nietypową i niestabilną sytuacją na rynkach surowców (węgiel i gaz) ustawodawca zdecydował się wprowadzić w 2023 r. szereg rozwiązań mających na celu ochronę odbiorców uprawnionych (głównie gospodarstw domowych) przed rosnącym wpływem kosztów energii na elektryczność.
Tegoroczne taryfy, kalkulowane tak jak zawsze w oparciu o kategorię kosztów uzasadnionych, będą stanowiły podstawę do obliczenia poziomu i wypłaty rekompensat należnych przedsiębiorstwom energetycznym
Rafał Gawin, prezes URE.
Stawki za prąd w 2023 roku. Limity zużycia energii
W nadchodzącym roku ceny energii dla odbiorców w gospodarstwach domowych do określonych limitów zużycia (2 tys. kWh / 2,6 tys. kWh / 3 tys. kWh) zostały zamrożone na poziomie taryf dla spółek obrotu ze stycznia 2022 roku.
Dodatkowo sprzedawcy energii nie będą mogli pobierać więcej niż 0,693 zł/kWh za zużycie energii powyżej tych kwot. Na powyższych poziomach zamrożone są również krajowe stawki dostaw konsumenckich limit wydatków.
Z kolei w przypadku, gdy odbiorca krajowy zużyje w ciągu roku więcej energii niż wskazany limit zużycia – za każdą przekroczoną kilowatogodzinę (kWh) taryfa dystrybucyjna będzie miała zastosowanie do taryfy na 2023 rok uprawnionego operatora odpowiedzialnego za Urząd Regulacji Energetyki.
Zobaczcie jak będą wyglądały rozliczenia z odbiorcami w gospodarstwach domowych oraz jak mogą zmienić się rachunki za energię elektryczną w 2023 roku.
Operator Systemu Dystrybucyjnego/Sprzedawca z urzędu | Łączna zmiana rachunku za energię elektryczną na miesiąc | |
[%] | [zł/miesiąc] | |
ENEA Operator/ENEA | 60 | 84,60 |
ENERGA Operator/ENERGA Obrót | 56,7 | 88,30 |
PGE Dystrybucja/PGE Obrót | 60,5-61 | 90,80 |
Tauron Dystrybucja/Tauron Sprzedaż/Tauron Sprzedaż GZE | 59-61 | 83,10-85,40 |
źródło: URE
Cena energii elektrycznej zamrożona! Od stycznia 2023 r. zapłacimy mniej za prąd
Zgodnie z ustawą z 7 października 2022 roku o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej, od 1 stycznia 2023 r. obowiązuje system wsparcia w opłacaniu kosztów energii elektrycznej, w ramach tzw. Tarczy Solidarnościowej.
Rząd spodziewa się, że dzięki Tarczy Solidarnościowej ok. 8 mln gospodarstw domowych w ogóle nie odczuje wzrostu cen energii elektrycznej. Rozwiązanie przewiduje zagwarantowanie stałej ceny dla zużycia rocznego na poziomie:
- 2000 kWh dla gospodarstw domowych;
- 2600 kWh dla osób z niepełnosprawnościami;
- 3000 kWh dla rodzin wielodzietnych (z Kartą Dużej Rodziny) i gospodarstw rolnych.
Oznacza to, że każde polskie gospodarstwo domowe – w tym zużywające 2700 kWh/3100 kWh rocznie – skorzysta z zamrożonego poziomu cen (2000, 2600 lub 3000 kWh) dostosowanego do jego sytuacji.
W 2023 roku opodatkowana jest tylko nadwyżka, która jest droższa i ustalona na najwyższym poziomie. Za nadwyżkę nie zapłacisz więcej niż 693 zł/MWh dzięki rozwiązaniu wprowadzonemu przez rząd.
Ponadto obowiązywać będzie specjalna dotacja do energii elektrycznej w wysokości do 1500 zł dla gospodarstw domowych wykorzystujących energię elektryczną do ogrzewania (w tym pompy ciepła). W takim przypadku wpis lub deklaracja źródeł ciepła w centralnej ewidencji emisji z budynków jest warunkiem koniecznym otrzymania dotacji.
Zapłacisz mniej za prąd w 2023 r., jeżeli złożysz wniosek
Należy pamiętać, że aby skorzystać z zamrożenia cen energii elektrycznej dla limitów 2,6 MWh i 3 MWh rocznie, należy przedłożyć przedsiębiorstwu energetycznemu dostarczającemu energię elektryczną deklarację zgodności pod warunkiem posiadania m.in. karta dużej rodziny lub orzeczenie o niepełnosprawności.
sc;wroclaw